Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pranie w nocy sposobem na oszczędzanie? Sprawdzamy, czy nocna taryfa się opłaca
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 04.07.2024 20:43

Pranie w nocy sposobem na oszczędzanie? Sprawdzamy, czy nocna taryfa się opłaca

pralka
Fot. Pixabay/stevepb

Podwyżki cen prądu skłoniły nas do pytania: jak zaoszczędzić na kosztach energii? Samo oszczędzanie prądu może nie wystarczyć. Częstym rozwiązaniem jest jednak korzystanie z uroków dziennej i nocnej taryfy. Czy za pranie w nocy rzeczywiście zapłacimy mniej?

Ceny prądu poszły w górę. Polacy szukają oszczędności

Początek lipca oznaczał niestety odmrożenie cen energii. W drugiej połowie roku rachunki za prąd będą wyższe — 1 kWh od początku tego miesiąca kosztuje już nie 41 gr, ale 51 gr. Nic więc dziwnego, że proste czynności, takie jak odkurzanie czy robienie prania wydają nam się bardziej znaczące. Pamiętajmy jednak, że (przynajmniej teoretycznie) nocna taryfa to niższe ceny, a co za tym idzie — więcej pieniędzy w portfelu na koniec miesiąca. Czy jednak pranie w nocy rzeczywiście pozwoli nam zaoszczędzić?
 

Ważne zmiany dla kierowców. Nowe przepisy już od 6 lipca

Korzystanie z nocnej taryfy jest bardziej opłacalne?

Nie od dziś wiadomo, że sprzęty AGD pożerają całe mnóstwo energii. Oczywiście, same korzystanie z lodówki, pralki czy zmywarki to jednorazowo koszt kilku złotych, czasem nawet złotówki, finalnie jednak przekładają się na wysokie rachunki. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy czynności takich jak pranie nie lepiej zostawić na noc, kiedy — w przypadku taryfy G12 — obowiązuje cennik ”nocny”. W przeciwieństwie do taryfy G11, kiedy za prąd przez całą dobę zapłacimy tyle samo, korzystając z podziału rachunku, różnica za 1 kWh może wynosić ponad 30 gr. Teoretycznie więc odpowiedź brzmi: tak. Pranie w nocy pozwoli nam zaoszczędzić. Warto jednak pamiętać o jeszcze jednej kwestii.

Pranie w nocy to zły pomysł? Chodzi nie tylko o rachunki

Korzystając z taryfy dziennej i nocnej często zapominamy, że ta druga obowiązuje nie tylko między godziną 22 a 6 rano. Niższe ceny obowiązują również po południu, między 13 a 15. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wykorzystać tę porę na zrobienie prania. To znacznie lepszy pomysł niż odpalenie pralki w nocy. Dlaczego?

Włączona na kilka godzin pralka może skutecznie utrudnić odpoczynek nie tylko nam, ale również sąsiadom. Jednocześnie przeciętny miesięczny koszt prań to około 20 zł. Jeśli więc nasz budżet domowy nam na to pozwala, warto zastanowić się, czy czasem nie lepiej po prostu się wyspać.