Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Kodeks Cywilny

Kodeks Cywilny

dokumenty
15.03.2024 09:13 Jak napisać ważny testament? Wiele osób o tym zapomina

Większość Polaków zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym dokumentem jest testament. To, o czym wiele osób nie ma pojęcia, to jak napisać testament, by nie istniało ryzyko jego podważenia. Jak napisać ważny testament? Wyjaśniamy.

Co z dziedziczeniem w przypadku bezdzietnego spadkodawcy?
19.10.2023 15:24 Kto dostanie spadek po bezdzietnym? Ustawa wskazuje jasno

Gdy umiera członek rodziny, spadek najczęściej otrzymują jego dzieci i małżonek. Co jednak się dzieje, gdy spadkodawca nie miał dzieci, a w testamencie nie wskazał spadkobierców bądź w ogóle go nie sporządził? Sprawa wydaje się znacznie prostsza, niż może się wydawać.

None
23.02.2023 15:17 Dobre wiadomości dla spadkobierców. Szykują się zmiany w prawie spadkowym

W 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadziło prace nad nowelizacją Kodeksu cywilnego. Dotyczyły one przepisów prawa spadkowego, a głównym założeniem prowadzonych działań było przyspieszenie postępowań spadkowych poprzez zawężenie pewnych grup spadkobierców. Następnie prace nad projektem prowadził Sejm, a wszystko po to, żeby osobom zainteresowanym ułatwić skuteczne odrzucenie spadku. 

Photo courtesy of pixabay user delphinmedia
29.05.2021 02:00 Postępowanie uproszczone – kiedy się stosuje

Aby przyśpieszyć przebieg spraw niezbyt skomplikowanych, kodeks cywilny wyznaczył specjalną procedurę, czyli postępowanie uproszczone - kiedy się ją stosuje? W drobnych przypadkach, jednak trzeba przy tym przestrzegać reguł i mieć świadomość pewnych ograniczeń.

Photo courtesy of pixabay user delphinmedia
29.05.2021 02:00 Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku

Postępowanie w sprawie spadku otwiera się już w chwili stwierdzenia śmierci spadkodawcy. Cała droga dotycząca uporządkowania spraw majątkowych po zmarłym może być nieraz żmudna i czasochłonna. Składa się z kilku etapów. Na początku na pewno zastanowisz się, co dzieli stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku?

judgment-3667391 640
25.05.2021 02:00 Prawo do zachowku – jak wygląda w praktyce?

Zachowek pozwala zabezpieczyć sytuację majątkową najbliższych krewnych w sytuacji, gdy spadkobierca nie uwzględnił ich w testamencie. Dlatego często określa się go jako substytut spadku. Komu przysługuje prawo do zachowku i w jaki sposób domagać się zapłaty?