Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Stawka godzinowa pójdzie w górę. Tyle zarobią Polacy
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 20.06.2024 19:03

Stawka godzinowa pójdzie w górę. Tyle zarobią Polacy

pieniądze, praca
Fot. redakcja serwisu, Pixabay/allser

Druga podwyżka minimalnego wynagrodzenia zbliża się wielkimi krokami. Płaca minimalna wzrośnie już za kilka dni. Ile wyniesie minimalna stawka godzinowa? Skorzysta jedna grupa.

Kiedy wzrost płacy minimalnej?

Początek 2024 roku oznaczał dla Polaków zarabiających minimalną krajową podwyżkę wynagrodzeń. Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią rządu, nie będzie to jednak jedyny wzrost wypłat w tym roku. Kolejnego powinniśmy spodziewać się już za niecałe dwa tygodnie, w poniedziałek, 1 lipca. Wzrośnie jednak nie tylko płaca minimalna osób zatrudnionych na etacie. W górę skoczy także stawka godzinowa. Ile będą zarabiać Polacy od przyszłego miesiąca?
 

Ceny mieszkań - kiedy nieruchomości przestaną drożeć? Analitycy prognozują

Nowa stawka godzinowa od 1 lipca

Wynagrodzenie ”za godzinę” wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze studentami. Stawka godzinowa dotyczy bowiem osób zatrudnionych na umowie-zlecenie, które nie prowadzą działalności gospodarczej. To właśnie te osoby, które do tej pory zarabiały 27,70 zł brutto, od początku lipca będą otrzymywać nieco więcej — 28,10 zł brutto (netto, jeśli pracownik do 26. roku życia posiada status studenta). Podobnie jak w przypadku wynagrodzenia minimalnego, stawka ta będzie obowiązywała do końca roku.

Warto jednak pamiętać, iż ten rodzaj pensji nie obowiązuje w przypadku każdej umowy. Minimalna stawka godzinowa nie dotyczy m.in. umów zawieranych między osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności, a także umów o świadczenie usług dotyczących sprawowanej osobiście opieki nad osobami.
 

Wzrost płacy minimalnej. Pracownicy muszą o tym pamiętać

1 lipca 2024 roku wzrośnie również wynagrodzenie minimalne dla osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Od początku trzeciego kwartału pracownicy zarobią 4300 zł brutto, czyli 3261,53 zł netto. Jak sama nazwa wskazuje, jest to płaca minimalna, pracodawca nie może więc zaoferować nam niższej stawki. Jeśli jednak mimo to w naszej umowie wciąż pozostanie poprzednia kwota — lub po prostu niższa niż minimalna krajowa — wówczas pracownik ma prawo zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli PIP wykaże nieprawidłowości, pracodawcy grozi kara grzywny, od 1 000 do nawet 30 000 zł.