Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Bardzo mało policjantów, zatrważające braki kadrowe. Ratunkiem wyższa pensja. Ile zarabia policjant?
Elżbieta  Włodarska
Elżbieta Włodarska 20.06.2024 17:52

Bardzo mało policjantów, zatrważające braki kadrowe. Ratunkiem wyższa pensja. Ile zarabia policjant?

Policja
fot. Marek BAZAK/East News

Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna” policja polska ma problemy kadrowe, a ilość wakatów jest zatrważająco wysoka. Policjantów brakuje przede wszystkim w dużych miastach. Postanowiono zatem zachęcić potencjalnych zainteresowanych służbą solidnym wynagrodzeniem. O jakich kwotach mowa?

Coraz mniej osób zainteresowanych jest służbą w policji?

Według ustaleń “Dziennika Gazety Prawnej” polska policja ma problemy kadrowe. Przekazano, że 1 czerwca łącznie pełniło służbę 93 623 funkcjonariuszy, choć stanowisk przygotowanych było 108 909, z czego wynika, że ponad 15 tysięcy miejsc, to wakaty. Gazeta zwróciła uwagę, że jeszcze niedawno ilość wolnych etatów wynosiła około 13 tysięcy, co wykazuje tendencję malejącą, jeśli chodzi o zainteresowanie pracą w policji.

Jak podaje “Dziennik Gazety Prawnej” największy problem ma być w większych miastach, a przede wszystkim w Warszawie. Jeden z funkcjonariuszy podczas rozmowy z gazetą przyznał, że “brakuje ludzi na patrole”.

Pracownicy poszukiwani. W tej branży zarabiają lepiej niż w IT

Podwyżki dla policjantów jako zachęta do podjęcia wakatu?

Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rozmowie z “Dziennikiem Gazety Prawnej” podkreślił, że wynagrodzenia dla funkcjonariuszy wzrosły o 20 proc., także wyrównano pierwsze uposażenie zarówno policjanta, jak i żołnierza. 

Wyjaśnił również, że zwiększona zostanie ilość klas mundurowych oraz zaznaczył, że ku końcowi zbliżają się prace nad ustawą, której zadaniem jest ułatwienie byłym funkcjonariuszom powrót do służby.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd wycofuje się z projektu emerytalnego. Podpis Andrzeja Dudy nie wystarczył

Ile zarabia policjant?

Co składa się na pensję policjanta, którą co miesiąc otrzymuje za odbytą służbę? Jest ona ściśle związane z m.in. wynagrodzeniem zasadniczym, a także dodatkami: stażowymi, stopniowymi oraz służbowymi. Ponadto funkcjonariusze mogą liczyć na dodatek za ubiór mundurowy, a także tzw. trzynastkę czy świadczenia socjalne. 

Ile zatem może wynosić pensja policjanta? “Obserwator Gospodarczy” przekazał, że kwoty, które co miesiąc otrzymują policjanci, w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosły. W 2019 kursant-policjant dostawał 2376 zł, zaś w 2023 roku kursant, który ukończył 26 lat, może zarabiać 3582 zł.

Za to Komenda Główna Policji informuje, że w 2015 roku średnie wynagrodzenie funkcjonariuszy wynosiło 4035,55 zł, a w marcu 2023 wzrosło do 6 893,48 zł. W dużej mierze zależy ono od stopnia, które zajmuje konkretny pracownik policji, np. średnia pensja referenta wynosi 4900-5200 zł netto, dzielnicowego 4625-5550 zł netto, zaś dowódcy mogą otrzymywać od 8 tysięcy złotych do nawet 20580 zł.

Tagi: Policja Praca