Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach. Polacy zarabiają średnio niemal 8 tys. zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.06.2024 13:54

GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach. Polacy zarabiają średnio niemal 8 tys. zł

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

W czwartek, 20 czerwca Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia. Wiadomo już, ile w maju wyniosło przeciętne wynagrodzenie oraz na jakim poziomie był wzrost płac. Poznaliśmy także kluczowe informacje ws. zatrudnienia. Przedstawiamy szczegóły.

GUS opublikował najnowsze dane ws. wynagrodzeń

GUS właśnie opublikował najnowsze dane za maj. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw spadło nominalnie w porównaniu do kwietnia 2024 r., kiedy to wynosiło 8271,99 zł brutto. W maju natomiast było na poziomie 7999,69 zł brutto, czyli o 3,3 proc. mniej. GUS wyjaśnił, czym jest spowodowany ten spadek.

Spadek ten spowodowany był mniejszą skalą dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu m.in. nagród w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii kwartalnych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych - informuje GUS.

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

GUS podał dane o zatrudnieniu

W wydanym komunikacie Główny Urząd Statystyczny przekazał również dane dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Okazuje się, że odnotowano spadek zatrudnienia o 0,5 proc. rok do roku. 

W maju 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z majem 2023 r. było niższe o 0,5 proc. i wyniosło 6487,7 tys. etatów - informuje GUS.

Zobacz także: Komisja Europejska podjęła decyzję ws. Polski. Rusza specjalna procedura

W jakich sektorach wynagrodzenie rośnie najszybciej?

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w mediach społecznościowych, wynagrodzenia najszybciej rosną w budownictwie oraz w usługach. O wiele słabsze wyniki odnotowano w sektorze energetycznym, gdzie tempo wzrostu niebawem zbliży się do inflacji.