Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Drogo jak w Polsce? Inflacja w Europie - jak wypadamy na tle UE?
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 19.06.2024 11:38

Drogo jak w Polsce? Inflacja w Europie - jak wypadamy na tle UE?

Donald Tusk i Ursula von der Leyen
fot. East News/Wojciech Olkusnik

Eurostat opublikował ostateczne dane, w których przedstawił inflacyjną mapę Unii Europejskiej. W całej wspólnocie inflacja w maju wzrosła do poziomu 2,7 proc. rok do roku. To odrobinę więcej niż w kwietniu, za to o wiele mniej, niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. W Polsce wskaźnik wyniósł 2,8 proc. Oznacza to, że plasujemy się w połowie inflacyjnej stawki.

Inflacja wg Eurostatu. Wskaźnik HICP

Podczas gdy polski Główny Urząd Statystyczny co miesiąc oblicza krajowy poziom inflacji na podstawie wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), Eurostat posługuje się wskaźnikiem zharmonizowanym (HICP). Według niego, inflacja w całej Unii Europejskiej w maju 2024 roku wzrosła do poziomu 2,7 proc. rok do roku. Dla porównania, w maju ubiegłego roku wskaźnik inflacji wynosił 7,1 proc.

W samej strefie euro ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,6 proc., czyli o 0,2 proc. więcej niż w kwietniu. Tymczasem w maju 2023 roku wzrost cen wynosił 6,1 proc.

Raport ManpowerGroup dotyczący sytuacji kobiet na rynku pracy. Jest lepiej, ale kiedy będzie dobrze?

Polska a inne kraje UE według HICP

Liczony według HICP majowy wskaźnik inflacji w Polsce wyniósł 2,8 proc., czyli niewiele powyżej unijnej średniej, a tak samo jak np. w Niemczech. Inflacja w ujęciu miesięcznym zanotowała w maju wzrost o 0,1 proc. W kwietniu wskaźnik ten wynosił w naszym kraju 3,0 proc. w ujęciu rocznym.

Najwyższą inflację w zanotowano w Rumunii. Majowy wskaźnik inflacji wyniósł tam aż 5,8 proc. rdr. Nieco niższą, jednak na tle UE wciąż wysoką inflację odnotowano w Belgii – 4,9 proc rdr. oraz w Chorwacji – 4,4 proc. rdr.

Najniższym wskaźnikiem inflacji w UE mogą się pochwalić Litwa – 0 proc. rok do roku, Finlandia – 0,4 proc. rdr. praz Włochy – 0,8 proc. rdr. W porównaniu z kwietniem bieżącego roku w ujęciu rocznym wskaźnik HICP spadł w 11 państwach wspólnoty, natomiast wzrósł w 14. W dwóch krajach pozostał bez zmian.

Zrzut ekranu 2024-06-19 o 11.08.33.jpg
Dane  dotyczące inflacji w Unii Europejskiej. Fot. Eurostat

Wskaźnik HICP a CPI

Główny Urząd Statystyczny, który poziom inflacji oblicza według CPI, podał, że w maju inflacja w Polsce wyniosła 2,5 proc. rdr. Według danych GUS-u mniejszy był też wzrost cen usług oraz towarów, który miał wynieść 0,1 proc. mdm.  Podczas obliczania CPI wykorzystuje się dane z wydatków budżetów domowych. Do obliczania HICP oprócz wydatków domowych bierze się pod uwagę również system wag oparty na strukturze spożycia indywidualnego w sektorze gospodarstw domowych ze statystyki rachunków narodowych sprzed dwóch lat.