Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Specjalny dodatek dla małżeństw. Świadczenie może wynieść nawet 8 tys. zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.06.2024 08:01

Specjalny dodatek dla małżeństw. Świadczenie może wynieść nawet 8 tys. zł

seniorzy, pieniądze
Fot. materiały własne

Już wkrótce może wejść w życie specjalny dodatek dla polskich małżeństw z długim stażem. W ubiegłym roku do parlamentu trafiła petycja w sprawie wprowadzenia takiego świadczenia. Okazuje się, że Polacy mogliby zyskać nawet 8 tys. zł. Przedstawiamy szczegóły.

Petycja ws. "500 plus dla małżeństw"

24 stycznia ubiegłego roku do parlamentu wpłynęła petycja, której autorem jest emerytowany rada prawny, Eugeniusz Szymala. Zgodnie z jej założeniami, małżeństwa powinny otrzymywać specjalny dodatek finansowy, którego wysokość miałaby zależeć od liczby wspólnie przeżytych lat. Takie świadczenie byłoby przyznawane okresowo i jednorazowo.

Małżonkowie o tak długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej otrzymywanej przez 100-latków - czytamy w uzasadnieniu petycji złożonej przez Eugeniusza Szymalę.

Zacznie się już w poniedziałek. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Nawet 8 tys. zł dla polskich małżeństw

Warto wspomnieć, że petycją dotyczącą specjalnego dodatku dla polskich małżeństw zajął się Senat. Zdecydowano, że dalsze prace nad projektem będą mogły być prowadzone, gdy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyda opinię w tej sprawie.

Jak na razie, resort nie podjął żadnej decyzji ws. świadczenia dla małżeństw. Jeżeli jednak taki dodatek zostałby wprowadzony, to Polacy mogliby liczyć na naprawdę spore kwoty. Po 55 latach małżeństwa należałoby się 5500 zł, po 60 latach - 6000 zł, po 65 latach - 6500 zł, po 70 latach - 7000 zł, po 75 latach - 7500 zł, a po 80 latach - 8000 zł.

Nagrody dla małżeństw z długim stażem

Warto wspomnieć, że jeśli taka ustawa weszłaby w życie, to na dodatkowe wsparcie finansowe mogliby liczyć także wdowcy. Wówczas otrzymaliby świadczenie, które byłoby przyznawane dożywotnio.

Co ważne, aktualne regulacje również zakładają honorowanie małżeństw z długim stażem. Pary, które są razem przez co najmniej 50 lat, otrzymują medale od władz samorządowych albo Kancelarii Prezydenta. 

Zobacz także: Szykuje się duża podwyżka cen gazu. Zacznie się już 1 lipca