Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto zna to świadczenie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.06.2024 20:28

ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto zna to świadczenie

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

ZUS wypłaci dodatkowe świadczenie wielu Polakom. Jak się jednak okazuje, mało kto wie o takiej możliwości. Dodatek jest przyznawany bez względu na wiek. Pieniądze należą się osobom, które spełniają odpowiednie warunki. Chodzi tu o rentę szkoleniową. Komu należy się wsparcie? Wyjaśniamy.

ZUS wypłaca Polakom dodatkowe pieniądze

Jednym ze świadczeń, które oferuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest renta szkoleniowa. Jak się okazuje, mało kto wie o istnieniu tego wsparcia finansowego. ZUS wypłaca tą specjalną rentę już od 20 lat. Jakiś czas temu portal Bussines Insider podawał, że w ostatnich latach na Dolnym Śląsku nikt nie skorzystał z renty szkoleniowej. Dodatkowe pieniądze należą się tylko i wyłącznie osobom, które spełniają odpowiednie warunki. 

Zobacz także: Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest jeden warunek

Zacznie się już w poniedziałek. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Takie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie

Renta szkoleniowa to specjalne wsparcie finansowe przeznaczone dla osób, które utraciły zdolność do wykonywania przez chorobę lub wypadek swojego aktualnego zawodu i w związku z tym muszą zmienić swoje kwalifikacje.

ZUS wypłaci dodatkowe pieniądze tylko i wyłącznie w przypadku, gdy komisja lekarska lub lekarz orzecznik stwierdzili, że pracownik ma szansę na przekwalifikowanie się i podjęcie nowego zatrudnienia.

Dodatkowe pieniądze z ZUS bez względu na wiek

Co ważne, ZUS wypłaca rentę szkoleniową bez względu na wiek. Warto pamiętać, że świadczenie, podobnie jak emerytury i renty podlega corocznej waloryzacji. 1 marca renta szkoleniowa wzrosła o 12,12 proc. Aktualnie ZUS wypłaca 1335,72 zł co miesiąc.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych początkowo przyznaje świadczenie na sześć miesięcy. Czas pobierania renty szkoleniowej może wydłużyć się o kolejne 30 miesięcy. W związku z tym, dodatkowe wsparcie finansowe może być wypłacane nawet co miesiąc przez trzy lata.

Aby renta szkoleniowa została wypłacona, konieczne będzie złożenie wniosku do ZUS-u. Do formularza należy dołączyć także wymagane dokumenty. Pełną listę można znaleźć na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.