Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest jeden warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.06.2024 19:13

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest jeden warunek

autobus
Fot. Freepik/Drazen Zigic

Wielu seniorów może korzystać z komunikacji miejskiej. Warto jednak pamiętać, że taki przywilej nie przysługuje wszystkim. Za bilety nie muszą płacić osoby, które spełniają kluczowy warunek. Przedstawiamy szczegóły.

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów

Emeryci powinni wiedzieć, że wielu z nich jest uprawnionych do korzystania z darmowej komunikacji miejskiej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taki przywilej jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla seniorów, którzy spełniają jeden warunek związany z wiekiem. Aby móc korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską, trzeba osiągnąć odpowiedni wiek. Warto pamiętać, że konkretne regulacje nie wszędzie są takie same.

Zobacz także: Zacznie się już w poniedziałek. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Koniec 14. emerytury pojawił się na horyzoncie? Powodem procedura nadmiernego deficytu

Warunki są nie wszędzie takie same

Co istotne, konkretne warunki różnią się w zależności od miasta. W większości przypadków, emeryt musi mieć co najmniej 70 lat, by móc korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Taka regulacja obowiązuje na przykład w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy też w Łodzi.

W innych miastach ulgi są dostępne dla nieco młodszych osób. Przykładowo, w Bydgoszczy, Wrocławiu czy Lublinie z darmowych przejazdów mogą korzystać seniorzy od 65. roku życia. W Szczecinie z kolei obowiązuje zniżka w wysokości 50 proc. dla kobiet w wieku 55 lat i mężczyzn po 65. roku życia.

Darmowa komunikacja miejska nie tylko dla emerytów

Warto wspomnieć, że w Polsce nie tylko emeryci są zwolnieni z konieczności kupowania biletu. Na terenie całego kraju darmowa komunikacja miejska jest dostępna także dla posłów, senatorów, cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, inwalidów wojennych i wojskowych, a także dla towarzyszących im przewodników.

Należy pamiętać, że zasady dotyczące darmowej komunikacji miejskiej różnią się w zależności od miasta. Przykładowo, w Warszawie mogą z niej korzystać również dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej, osoby ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych.