Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Za darmo do sanatorium na koszt ZUS-u. Zobacz, jakie warunki musisz spełniać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.06.2024 16:56

Za darmo do sanatorium na koszt ZUS-u. Zobacz, jakie warunki musisz spełniać

seniorzy, ZUS
Fot. Pixabay/pasja1000

Wyjazd do sanatorium zwykle wiąże się z niemałym wydatkiem. Okazuje się jednak, że sporo osób może skorzystać z całkowicie darmowego pobytu w uzdrowisku, który sfinansuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jakie warunki trzeba spełniać? Wyjaśniamy.

Pobyt w sanatorium to spory wydatek

Wyjazd do sanatorium przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale również jest sporym obciążeniem dla portfela. Turnusy w uzdrowiskach są bardzo pomocne dla wielu osób, które zmagają się z różnymi dolegliwościami. 

Niestety, ale NFZ pokrywa jedynie koszty związane z zabiegami medycznymi, a resztę kosztów należy pokryć z własnej kieszeni. To naprawdę spory wydatek, zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku, które otrzymują niskie świadczenia emerytalne.

Koniec 14. emerytury pojawił się na horyzoncie? Powodem procedura nadmiernego deficytu

Dodatkowe opłaty w sanatoriach

Należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty związane z wyżywieniem czy zakwaterowaniem, ale także rozmaite udogodnienia, za które uzdrowiska pobierają dodatkowe opłaty. Kuracjusze muszą zapłacić na przykład za korzystanie z telewizora, czajnika elektrycznego czy innych urządzeń.

Podczas pobytu w sanatorium uiścić opłatę także za wymianę ręczników i pościeli. Narodowy Fundusz Zdrowia nie sfinansuje też kosztów związanych z dojazdem do placówki, a kuracjusze zapłacą też za skorzystanie z parkingu.

Zobacz także: Gigantyczne wygrane w Lotto. Polska ma dwóch nowych milionerów

Sanatorium za darmo. ZUS sfinansuje pobyt w uzdrowisku

Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach pobyt w uzdrowisku sfinansuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas można skorzystać nie tylko z darmowych zabiegów medycznych, ale nie zapłacimy także za nocleg, wyżywienie czy za dojazd do placówki. Darmowy turnus przysługuje osobom, które spełniają konkretne warunki.

Zakład opłaci turnus w uzdrowisku osobom, które pracują zawodowo i są ubezpieczone w ZUS i tym, które pobierają świadczenie chorobowe lub rehabilitacyjne czy też są uprawnione do wypłaty renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy. Darmowy turnus przysługuje, jeśli podczas kontroli zwolnienia lekarz orzecznik stwierdzi potrzebę wyjazdu do sanatorium, a następnie wystawi stosowne skierowanie.