Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Emeryci muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 14. emerytury
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.06.2024 19:11

Emeryci muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 14. emerytury

seniorka, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Już wkrótce do polskich seniorów trafi 14. emerytura. Większość z nich otrzyma świadczenie na konto, ale niektórym pieniądze przekaże listonosz Poczty Polskiej. Emeryci należący do drugiej grupy muszą pamiętać o pokazaniu ważnego dokumentu. Bez niego nie dostaną 14. emerytury. Przedstawiamy szczegóły.

Już wkrótce wypłata 14. emerytury

Czternasta emerytura to dodatkowe wsparcie finansowe dla polskich seniorów. ZUS wypłaci im świadczenie wraz z wrześniowymi wypłatami podstawowymi. Beneficjenci otrzymają dodatek w wysokości emerytury minimalnej, czyli 1780,96 zł brutto.

Większość seniorów co miesiąc otrzymuje emeryturę za pośrednictwem przelewu na konto. Jest jednak spora grupa osób, które dostają swoje świadczenia od listonosza Poczty Polskiej. Powinni oni pamiętać o jednym, bardzo ważnym szczególe podczas odbioru czternastki.

Można dostać 100 złotych na prąd. Wiemy, kto może liczyć na wsparcie

Emeryci muszą pokazać ten dokument podczas odbioru 14. emerytury

W 2023 roku weszły w życie nowe regulacje związane z przekazywaniem pieniędzy za pośrednictwem poczty. Podczas odbierania emerytury należy okazać się dowodem osobistym lub innym dokumentem, który potwierdza tożsamość.

Co istotne, dokładnie taka sama zasada będzie obowiązywała podczas przekazywania 14. emerytury. Listonosz może, choć nie musi poprosić o wylegitymowanie się. Jeżeli jednak to zrobi, a emeryt nie pokaże kluczowego dokumentu, to nie otrzyma pieniędzy.

Zobacz także: Pracownicy dostaną dopłaty do urlopu. Zyskają nawet 2417,14 zł

14. emerytura nie dla wszystkich

Seniorzy powinni pamiętać, że nie każdy otrzyma czternastą emeryturę. W przypadku tego świadczenia obowiązuje bowiem kryterium dochodowe. Pełna kwota trafi do osób, które otrzymują podstawowe wypłaty nie wyższe niż 2900 zł brutto. W przypadku przekroczenia limitu, świadczenie zostanie zmniejszone “złotówka za złotówkę”. 

Wypłata 14. emerytury musi wynosić co najmniej 50 zł, więc osoby z emeryturą na poziomie 5500 zł lub wyższą nie dostaną dodatkowej wypłaty we wrześniu. ZUS nie wypłaci czternastki emerytowanym sędziom oraz prokuratorom.

Czternasta emerytura nie należy się także emerytom, którzy przekroczą limity dorabiania. Dotyczą one osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Jeżeli zarobią więcej niż 10 591,60 zł, to nie będą mogli liczyć na wsparcie finansowe.