Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Bon energetyczny 2024. Można dostać nawet 1200 zł, ale trzeba złożyć wniosek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.06.2024 16:37

Bon energetyczny 2024. Można dostać nawet 1200 zł, ale trzeba złożyć wniosek

liczniki
Fot. Pixabay/geralt

Aktualnie obowiązująca tarcza antyinflacyjna chroniąca odbiorców energii wygaśnie już 1 lipca. W związku z tym, stawki za prąd pójdą w górę. Rząd przygotował specjalne wsparcie finansowe - bon energetyczny. Kto konkretnie może skorzystać z takiego rozwiązania? Wyjaśniamy.

Dla kogo bon energetyczny?

Wprowadzenie bonu energetycznego jest związane z podwyżkami cen energii, które zaczną obowiązywać już 1 lipca bieżącego roku. Świadczenie będzie rekompensatom dla sporej grupy Polaków. Dofinansowanie będzie należało się osobom, które otrzymują niskie dochody.

Bon energetyczny zostanie przyznany emerytom, którym ZUS wypłaca świadczenia w wysokości emerytury minimalnej lub niższe. W przypadku tego wsparcia finansowego będą obowiązywały także limity dochodowe:

  • 2500 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych, 
  • 1700 zł dla gospodarstw domowych wieloosobowych.
Można dostać 100 złotych na prąd. Wiemy, kto może liczyć na wsparcie

Aby otrzymać bon energetyczny, trzeba złożyć wniosek

Nowe wsparcie dla odbiorców energii trafi do osób, które złożą odpowiedni wniosek. Nabór ruszy już 1 sierpnia 2024 r. i będzie trwał do 30 września 2024 r. Warto dopilnować tego terminu, bo jeśli spóźnimy się z dopełnieniem formalności, to nasze zgłoszenie nie zostanie rozpatrzone.

Dokumenty można składać do odpowiedniej dla naszego miejsca zamieszkania jednostki samorządowej, za pośrednictwem poczty lub też w wersji elektronicznej. Decyzja o przyznaniu świadczenia zostanie podjęta w ciągu 60 dni od momentu złożenia wniosku.

Zobacz także: Można dostać 100 złotych na prąd. Wiemy, kto może liczyć na wsparcie

Nawet 1200 zł dopłaty na rachunki za prąd

Dokładna wysokość bonu energetycznego zależy od wielkości gospodarstwa domowego. Jeśli składa się ono tylko z jednej osoby, to bon wyniesie 300 zł. W przypadku dwu lub trzyosobowego gospodarstwa kwota bonu będzie na poziomie 400 zł. Na dodatkowe 500 zł będą mogły liczyć 4-5 osobowe gospodarstwa, a na 600 zł gospodarstwa sześcioosobowe lub większe. Jeżeli jednak mieszkańcy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania, to bon będzie wynosił:

  • 600 złotych dla gospodarstwa jednoosobowego,
  • 800 złotych dla gospodarstwa składającego się z 2-3 osób,
  • 1000 złotych dla gospodarstwa składającego się z 4-5 osób,
  • 1200 złotych dla gospodarstwa sześcioosobowego lub większego.