Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci 300 zł. Wnioski można składać od 1 lipca
Michał Górecki
Michał Górecki 22.06.2024 07:55

ZUS wypłaci 300 zł. Wnioski można składać od 1 lipca

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek; Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje komunikat, precyzując warunki przyznania dodatkowych 300 zł w ramach programu “Dobry Start”. Świadczenie jest wypłacane bez progu dochodowego, nie podlega opodatkowaniu ani egzekwowaniu. Wnioski można składać od 1 lipca. Warunek jest jeden.

Komunikat ZUS: wypłaci 300 zł, nabór od 1 lipca

ZUS przypomina o nowym naborze wniosków do świadczenia “Dobry Start”, programu, który ma być wsparciem dla rodziców dzieci w wieku szkolnym - do 20 lat.  Dla podopiecznych z niepełnosprawnością wiek ten jeszcze się wydłuża i wynosi 24 lata. Pieniądze - 300 zł - otrzymasz na wskazany rachunek bankowy. Są zwolnione z podatku i nie podlegają egzekwowaniu, czyli nie zajmie ich komornik. Kto i jak może wnioskować o 300 zł od 1 lipca?

 Zobacz też: Kuriozalna akcja resortu sprawiedliwości, do sądów trafiły przesyłki. “Bareja wiecznie żywy”

Można dostać 100 złotych na prąd. Wiemy, kto może liczyć na wsparcie

ZUS: 300 zł na Dobry Strat od 1 lipca. Jak dostać pieniądze? Warunki

O pieniądze w ramach programu Dobry Sart może wnioskować rodzic, opiekun faktyczny dziecka, opiekun prawny, lub sam podmiot programu - uczeń, o ile osiągnął już pełnoletniość i nie jest na utrzymaniu rodziców; w przypadku ich śmierci lub, gdy dziecko ma ustalone prawo do alimentów. Istnieje też możliwość pobrania 300 zł przez osobę usamodzielnioną, czyli już pełnoletnią, która opuszcza rodzinę zastępczą, dom dziecka czy inną placówkę opiekuńczo-wychowawczą.

Program Dobry Start, w przypadku rodzin opiekujących się dzieckiem naprzemiennie (np. po rozwodzie), przewiduje możliwość wypłacenia połowy pełnej kwoty każdemu z rodziców, jeżeli oboje mają ustalone prawo do sprawowania opieki. W przypadku, gdy oboje rodziców zajmuje się dzieckiem, z wnioskiem powinien wystąpić jeden z nich, w przeciwnym razie pieniądze otrzyma składający wniosek jako pierwszy.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski w obecnym naborze można składać od 1 lipca do 30 listopada 2024 r. Pieniądze zostaną wypłacone raz w ciągu roku, dlatego nie ma większego znaczenia, kiedy złożymy swój wniosek we wskazanym przedziale czasowym. W samym wniosku muszą się znaleźć informację takie jak, numer rachunku bankowego, adres e-mail, numer telefonu. Wnioskować można przez aplikację mobliną mZus, PUE ZUS, portal Emp@tia, albo bankowość elektroniczną.

Jeśli złożyłeś wniosek przez portal PUE ZUS, to potwierdzenie jego wysłania, czyli urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP), możesz sprawdzić na swoim profilu, na liście dokumentów wysłanych. Poza tym wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi znajdziesz na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu). Również wtedy, gdy złożyłeś wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Jeśli złożysz wniosek do końca sierpnia, pieniądze otrzymasz najpóźniej 30 września 2023 r. Jeśli wniosek złożysz później, ZUS wypłaci świadczenie w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.