Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Szykuje się duża podwyżka cen gazu. Zacznie się już 1 lipca
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.06.2024 22:37

Szykuje się duża podwyżka cen gazu. Zacznie się już 1 lipca

palniki
Fot. Pixabay/PublicDomainPictures

Już 1 lipca bieżącego roku wejdą w życie podwyżki cen energii. W górę pójdą między innymi ceny gazu. PGNiG zaprezentowało już nowe taryfy. Wiadomo, o ile więcej zapłacą Polacy. Przedstawiamy szczegóły.

Od 1 lipca rachunki Polaków będą wyższe

Wraz z końcem czerwca wygaśnie rządowa tarcza antyinflacyjna, która chroniła odbiorców energii przed drastycznymi podwyżkami. Aktualnie gospodarstwa domowe i inni odbiorcy korzystają z niższych cen gazu, a obecna stawka jest na poziomie 24,62 gr/kWh brutto.

Od 1 lipca rachunki Polaków pójdą mocno w górę. To dlatego, że przestaną obowiązywać regulacje związane z zamrożeniem cen i w życie wejdą zupełnie nowe stawki. Wiadomo, o ile więcej zapłacą odbiorcy energii.

Zacznie się już w poniedziałek. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Wiadomo, o ile wzrosną rachunki za gaz

PGNiG już jakiś czas temu poinformowało odbiorców energii o podwyżkach. Znamy już nowe stawki za gaz. Okazuje się, że od 1 lipca bieżącego roku cena gazu zostanie podwyższona z 24,62 gr/kWh brutto do 35,79 gr/kWh brutto. 

Jest to wzrost o około 45 procent. Warto również mieć na uwadze, że w górę pójdą też opłaty abonamentowe. Przykładowo, w grupie W-1.1 stawka wzrośnie z 4,06 zł brutto miesięcznie do 4,12 zł miesięcznie.

Zobacz także: ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto zna to świadczenie

Dodatkowe wsparcie finansowe dla odbiorców energii

Co ważne, rząd wprowadzi także specjalne wsparcie finansowe dla Polaków w postaci bonu energetycznego. Dofinansowanie do rachunków będzie skierowane do osób, które nie radzą sobie z opłacaniem rachunków. Będzie obowiązywało kryterium dochodowe:

  • 2500 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych, 
  • 1700 zł dla gospodarstw domowych wieloosobowych. 

Wnioski o bon energetyczny będzie można składać już od 1 sierpnia bieżącego roku. Jeśli chodzi o wysokość wsparcia, to nie będzie ona dla wszystkich taka sama. Odbiorcy energii otrzymają od 300 do nawet 1200 złotych dopłaty.