Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Prawie 300 zł do emerytury. Wiadomo, komu należy się dodatek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.06.2024 22:06

Prawie 300 zł do emerytury. Wiadomo, komu należy się dodatek

seniorzy, pieniądze
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Seniorzy mogą liczyć na wypłatę dodatkowych pieniędzy do emerytury. Specjalny dodatek należy się osobom, które spełnią odpowiednie warunki. Jest o co się starać, bowiem świadczenie wynosi prawie 300 zł. Kto może otrzymać pieniądze? Wyjaśniamy.

Dodatkowe pieniądze do emerytury

Większość seniorzy otrzymuje dość niskie świadczenia emerytalne. Wielu z nich może jednak liczyć na wypłatę dodatkowych pieniędzy do emerytury. Jednym z takich dodatków jest świadczenie ratownicze.

To specjalne wsparcie finansowe, które jest przeznaczone dla strażaków ochotników i ratowników górskich. Dodatek nie zostanie jednak wypłacony wszystkim. Kluczowej jest spełnienie kilku kluczowych warunków.

Zacznie się już w poniedziałek. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Aby otrzymać dodatek, trzeba spełnić warunki

Dodatek do emerytury należy się osobom, które brały czynny udział w akcjach lub działaniach ratowniczych przez określoną ilość czasu. Jeżeli chodzi o kobiety, to wymagany staż pracy wynosi 20 lat, natomiast w przypadku mężczyzn jest to 25 lat.

Co istotne, w tym czasie beneficjent powinien wziąć udział w akcjach lub działaniach ratowniczych co najmniej raz w roku. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy posiadać pisemną deklarację podpisaną przez trzy osoby. Wymagane jest, by przynajmniej jedna z nich miała doświadczenie w pełnieniu funkcji publicznych.

Emeryci muszą złożyć wniosek o wypłatę dodatku

Dodatek do emerytury w postaci świadczenia ratowniczego mogą otrzymać osoby, które złożą odpowiedni wniosek. W tym celu należy udać się do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. O pieniądze mogą starać się osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.

Świadczenie ratownicze, podobnie jak emerytury i renty podlega corocznej waloryzacji. Podwyżka dodatku odbyła się 1 marca bieżącego roku i wsparcie wzrosło o 12,12 proc. Aktualnie emerytowani strażacy ochotnicy i ratownicy górscy mogą liczyć na comiesięczną wypłatę w wysokości 258 zł, co daje ponad 3000 zł w skali roku.