Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka może zwrócić nawet 3 tys. zł. Wiadomo, kto skorzysta
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.02.2024 13:24

Skarbówka może zwrócić nawet 3 tys. zł. Wiadomo, kto skorzysta

Rozliczenie PIT
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Spora część osób może skorzystać z ulgi, która zapewni im rekordowo wysoki zwrot podatku od urzędu skarbowego. Jest to związane z wpłatami na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Przedstawiamy szczegóły.

Limity wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego daje możliwość odkładania na emeryturę. Polacy mogą gromadzić tam dodatkowe oszczędności, a przystąpienie do niego jest dobrowolne. Jeśli chodzi o wysokość wpłaty, która powinna znaleźć się na koncie, to może być ona dowolna, ale został określony roczny limit. W ubiegłym roku było to 12 483 zł dla samozatrudnionych oraz 8 322 zł dla pozostałych. Warto wspomnieć, że środki te są zwolnione z tzw. podatku Belki, czyli 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. 

ZUS wypłaci 1200 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Wysoki zwrot podatku. Wystarczy, że skorzystasz z tej ulgi

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego zapewnia także odliczenie od podatku imponującej kwoty sięgającej nawet 3 tys. zł. Chodzi tu dokładnie o wysokość składki na IKZE, która została opłacona w danym roku. Jeśli chcemy skorzystać z ulgi, to musimy posiadać dowody wpłat na rzecz Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Warto dodać, że z odliczenia skorzystają osoby, które rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Co zrobić, by skorzystać z tej ulgi podatkowej?

Skorzystanie z ulgi na IKZE będzie wymagało od podatnika wypełnienia odpowiedniego formularzu. W przypadku osób, które rozliczają się według skali podatkowej będzie to PIT-37 i załącznik PIT/O, a dla przedsiębiorców rozliczających się w ten sam sposób - PIT-36 i PIT/O. Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem powinni wypełnić PIT-28 i załącznik PIT/O, a dla tzw. liniowców przeznaczony jest PIT-36L.

Zobacz także: Zmiany w ulgach podatkowych. Polacy skorzystają jeszcze bardziej