Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ruszyły kontrole w całej Polsce. Jeśli nie otworzysz, możesz gorzko pożałować
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 09.11.2023 22:45

Ruszyły kontrole w całej Polsce. Jeśli nie otworzysz, możesz gorzko pożałować

Mężczyzna otwierający drzwi
Marek BAZAK/East News

Jesień to okres wzmożonych zachorowań na grypę lub przeziębienie. W tym czasie bardzo łatwo zarazić się np. od współpracowników czy osób w komunikacji miejskiej. Choć wielu Polaków idzie na tzw. L4 dopiero wtedy, gdy choruje, istnieje ogromna grupa osób, które bezprawnie przebywają na zwolnieniu chorobowym. Warto wiedzieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może skontrolować takich pracowników, a w razie wykrycia nieprawidłowości odebrać zasiłek, a nawet więcej.

ZUS kontroluje przebywających na "L4"

Jak informuje serwis o2.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje nie tylko pracowników przebywających na zwolnieniu chorobowym, ale również lekarzy, którzy takie zwolnienia wystawiają. Choć większość ubezpieczonych właściwie wykorzystuje zwolnienie chorobowe, to nie brakuje osób, które traktują ten czas jako wolne, podczas którego mogą odpocząć lub załatwić różne sprawy. Dużym ułatwieniem dla takich pracowników są teleporady, dzięki którym mogą dostać „L4” szybko i bez wychodzenia z domu.

Pilne ostrzeżenie dla Polaków. "Grozi utrata danych i pieniędzy"

Zasiłek chorobowy. To oni nagminnie korzystają z "L4"

Z doniesień serwisu Infor.pl wynika, że są dwie grupy osób, które wykazują wzmożone zainteresowanie „naciąganymi” zwolnieniami lekarskimi. Pierwszą stanowią najlepiej zarabiający pracownicy, którym opłaca się korzystać z „L4”, bo dzięki temu zyskują kilka dni wolnych

Bezpodstawnie ze zwolnienia chorobowego chętnie korzysta również inna grupa. Są to osoby, które u jednego pracodawcy przebywają na „L4” tak długo, jak na to pozwalają przepisy - maksymalnie 183 dni w roku. Równolegle są zatrudnieni w innym miejscu, dzięki czemu otrzymują podwójne wynagrodzenie.

Coraz więcej kontroli pracowników na "L4". Lepiej uważać

Jakie uprawnienia ma pracownik Zakładu? Po stwierdzeniu nieprawidłowości urzędnik może obniżyć wysokość świadczeń chorobowych, wstrzymać zasiłek, a nawet zażądać zwrotu pieniędzy za bezprawnie przyjmowane pieniądze z zasiłku

Dane nie pozostawiają wątpliwości. Od stycznia do września tego roku w całej Polsce ZUS przeprowadził 336,9 tys. kontroli zwolnień lekarskich, z czego ponad 20 tys. decyzji o wypłacie zasiłku zostało wstrzymanych. Zakład podkreśla, że coraz częściej powodem kontroli prawidłowości przebywania na tzw. L4 są anonimowe zgłoszenia. Należy mieć na uwadze, że w okresie od stycznia do września br. ZUS obniżył lub wstrzymał zasiłki chorobowe opiewające na łączną kwotę 129 mln 377 tys. zł.