Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS wydał pilny komunikat. Kończy się czas na złożenie dokumentów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.11.2023 11:17

ZUS wydał pilny komunikat. Kończy się czas na złożenie dokumentów

ZUS
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że zbliża się ważna data dla przedsiębiorców. Tylko do 1 stycznia 2024 roku mogą oni dostarczyć urzędnikom konkretne dokumenty. Po tej dacie ich złożenie nie będzie już możliwe.

ZUS przypomina: zostały dwa miesiące

Kończy się czas, jaki mają płatnicy składek na korektę błędów popełnionych w deklaracjach rozliczeniowych. Tylko do 1 stycznia 2024 roku płatnik składek może skorygować dokumenty, które były złożone za okres od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. Dodaje, że po tej dacie korekta będzie możliwa tylko na koncie ubezpieczonego, wyłącznie w wyniku prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji ZUS.

Okazuje się, że potrzeba skorygowania dokumentów ubezpieczeniowych – zgłoszeniowych i rozliczeniowych – zdarza się Polakom dość często. Błędy wynajdują zarówno sami płatnicy, jak i kontrolerzy ZUS. W wielu przypadkach korekty dokonuje się w programie Płatnik lub e-Płatnik (na platformie PUE ZUS). Z formy papierowej mogą natomiast skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki do pięciu osób. Rezultatem tych modyfikacji bywają zmiany w zakresie wynagrodzeń, zasiłków i podatków.

Będą dzwonić i zadawać kilka osobistych pytań. Czy jest się czego obawiać? Wniosek można złożyć tylko do 30 listopada. Jeśli tego nie zrobisz, stracisz pieniądze

Na korektę tych dokumentów jest więcej czasu

Błędy w dokumentach rozliczeniowych za okres od stycznia 2022 roku można korygować w ciągu kolejnych pięciu lat od daty płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. Przypomnijmy, że nowe terminy przekazywania korekt (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) obowiązują od 2022 roku.

Jeśli ktoś obawia się samodzielnej weryfikacji dokumentów, może skorzystać z pomocy urzędników, zarówno telefonicznej, pod numerem 22 560-16-00, jak i w trakcie e-wizyty lub stacjonarnego spotkania w ZUS-ie. Jeśli chcemy poprawić dokumenty z ostatnich dwóch lat, to znajdziemy je w programie Płatnik oraz e-Płatnik. Dodatkowe formalności pojawiają się wtedy, gdy potrzebujemy skorygować informacje ze wcześniejszego okresu.

Co w takiej sytuacji?

Wówczas niezbędne jest zamówienie danych w ZUS, gdyż korekty trzeba dokonać na już istniejących, przetworzonych przez organ dokumentów. Jeśli ich potrzebujemy, składamy zamówienie na adres e-mail: [email protected]. W treści trzeba wskazać nazwę płatnika składek, NIP, REGON oraz okres rozliczeniowy. Interesujące nas dokumenty otrzymamy w ciągu 24 godzin (z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt) i będą one widoczne na platformie PUE ZUS przez 30 dni.