Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Doskonałe wiadomości dotyczące zasiłku. Ministerstwo oficjalnie potwierdza
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.11.2023 14:33

Doskonałe wiadomości dotyczące zasiłku. Ministerstwo oficjalnie potwierdza

Pieniądze oraz portfel
BiznesINFO

Z nowym rokiem szykuje się niezła niespodzianka dla osób pobierających jeden z zasiłków. Jego wysokość pójdzie mocno w górę. Odczują to zwłaszcza te osoby, dla których kwota świadczenia obecnie jest niska.

Zasiłek w górę

Spore zmiany w jednym z zasiłków ogłosiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jak podaje serwis biznes.interia.pl, jest to wynik ostatniej nowelizacji ustawy o pomocy społecznej i niektórych innych ustaw.

Dość ważnym szczegółem jest jednak fakt, że zasiłek o którym mowa nie jest waloryzowany co roku. Jego wysokość ustala bowiem ministerstwo właśnie na mocy wspomnianej ustawy.

Skorzysta wiele osób

Z doniesień portalu biznes.interia.pl wynika, że zasiłek socjalny - bo to właśnie o nim mowa - otrzyma sporą podwyżkę. Minimalna kwota świadczenia wzrośnie z 30 zł aż do 100 zł. W przypadku kwoty maksymalnej mowa o mocnym wzroście - obecna kwota wynosi 719 zł, zaś od stycznia będzie to już 1000 zł.

Nie oznacza to jednak, że wszyscy mogą liczyć na wysokie kwoty świadczenia. Serwis biznes.interia.pl informuje bowiem, że konkretna wysokość zasiłku socjalnego jest ustalana indywidualnie, uwzględniając również sytuację wnioskodawcy. W celu jego uzyskania trzeba bowiem złożyć wniosek do lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Warunki mają wpływ na wysokość

Najważniejszym warunkiem do spełnienia w kontekście zasiłku socjalnego jest kryterium dochodowe. Według danych portalu biznes.interia.pl, osoby samotnie gospodarujące nie mogą zarabiać więcej niż 776 zł. Jeżeli o zasiłek stara się rodzina, to dochód miesięczny jednego członka nie może przekraczać 600 zł. Co istotne, te warunki od stycznia nie ulegną zmianie.

Dość ważnym kryterium jest również otrzymywanie innych świadczeń. Portal biznes.interia.pl wskazuje bowiem, że otrzymywanie np. świadczenia pielęgnacyjnego, renty socjalnej czy dodatku za samotne wychowanie dziecka powoduje anulowanie zasiłku socjalnego.

I tak, jeżeli dana osoba nie posiada żadnych dochodów, otrzyma pełną kwotę zasiłku. Serwis biznes.interia.pl wskazuje, że w przypadku osób zarabiających wraz z Nowym Rokiem zmieni się sposób wyliczania kwoty świadczenia - zamiast pomniejszenia o kwotę otrzymywanego dochodu, świadczenie będzie równe 130 proc. z różnicy.