Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Specjalne świadczenie dla seniorów. ZUS wypłaci dodatkowe 1588,44 zł miesięcznie po spełnieniu warunków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 07.11.2023 11:36

Specjalne świadczenie dla seniorów. ZUS wypłaci dodatkowe 1588,44 zł miesięcznie po spełnieniu warunków

pieniadze-senior-dlonie-gotowka
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Dane GUS dowodzą, że proces starzenia się polskiego społeczeństwa nieustannie się nasila – pod koniec 2021 roku w naszym kraju mieszkało już 9,7 mln ludzi w wieku 60+. Stanowili oni przeszło 25 proc. populacji. Seniorzy nieraz znajdują się w trudnej sytuacji finansowej – niska emerytura bądź renta nie jest w stanie pokryć ich wszystkich wydatków. Jeszcze gorzej jest jednak wtedy, gdy osoba starsza nie ma prawa do świadczeń nawet na poziomie minimalnym. W takiej sytuacji ZUS może wypłacić dodatkowe wsparcie – oczywiście po spełnieniu konkretnych warunków.

Dodatkowe świadczenie dla seniorów. Takie warunki trzeba spełnić

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest świadczeniem nieskładkowym i finansowanym z budżetu państwa. Wprowadzono je w 2019 roku i choć powszechnie jest ono znane jako “Mama 4 plus”, to mogą otrzymać je również ojcowie. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej argumentowało wówczas, że nowe przepisy pozwolą wreszcie uhonorować rodziców rodzin wielodzietnych. Warunki są następujące:

  • ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • brak niezbędnych środków utrzymania,
  • dla matek – urodzenie i wychowanie minimum czwórki dzieci (przez wzgląd na obowiązki rodzinne, nie takie kobiety nie mogły podjąć zatrudnienia lub musiały z niego zrezygnować i w efekcie w ogóle nie nabyły prawa do emerytury bądź nie wypracowały jej w nawet najniższej wysokości),
  • dla ojców – pod warunkiem, że wychowywali co najmniej czwórkę dzieci w przypadku śmierci ich matki/porzucenia dzieci przez matkę/długotrwałego zaprzestania wychowania dzieci przez matkę.
Nadchodzą rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Wejdą w życie już 15 listopada Od 1 listopada weszły w życie duże zmiany. Zyskają miliony Polaków

Czy wysokość świadczenia jest zawsze taka sama?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające podlega corocznej waloryzacji. W 2019 roku wynosiło maksymalnie 1100 zł, a teraz jest to już 1588,44 zł.

Taką kwotę dostają osoby, które nie pobierają emerytury ani renty i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Natomiast w przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie “Mama 4 plus” stanowi dopełnienie do kwoty 1544,88 zł. Na przykład, jeśli osoba obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 1100 zł brutto, to zostanie ono uzupełnione o 444,88 zł, tj. do 1544,88 zł – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje na wniosek

Osoba, która spełnia opisane wcześniej warunki, musi dostarczyć do ZUS-u lub KRUS-u stosowny wniosek. Na jednym dokumencie sprawa się nie kończy. Trzeba załączyć też oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zaświadczenie potwierdzające osiągane dochody, zagraniczny dokument stanu cywilnego dot. urodzenia dziecka (wymagany, gdy akt urodzenia nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego), akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci oraz wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Zrzut ekranu 2023-11-7 o 10.48.58.pngŹródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

“Mama 4 plus”. Ile osób dostaje to świadczenie?

W momencie wprowadzania świadczenia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacowało, że skorzysta z niego ok. 65 tys. osób, które nie mają prawa do emerytury lub renty oraz ponad 20 tys. osób pobierających świadczenia poniżej ich minimalnego poziomu. Natomiast z danych, które przekazał nam ZUS kilka miesięcy temu, wynika, że do maja 2022 roku pieniądze z tego tytułu wypłacono 67,5 tys. osób, z czego zdecydowana większość tych świadczeń miała charakter dopełniający w przeciętnej wysokości ok. 300 zł. W tym roku, w terminie od stycznia do września, do ZUS-u wpłynęło 5 tys. wniosków o przyznanie świadczenia. Od marca 2019 roku do końca czerwca 2023 roku wypłacono blisko 2 mld zł właśnie w ramach programu “Mama 4 plus”.