Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pilne ostrzeżenie dla Polaków. "Grozi utrata danych i pieniędzy"
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 09.11.2023 19:57

Pilne ostrzeżenie dla Polaków. "Grozi utrata danych i pieniędzy"

Kobieta trzymająca telefon
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie czyhają w Internecie. Choć oszuści stosują coraz bardziej zaawansowane technologicznie metody i bardzo umiejętnie podszywają się nawet pod państwowe instytucje, kolejne ostrzeżenia o atakach hakerów nie robią już na nikim wrażenia. Takie myślenie może być bardzo zgubne, tym bardziej, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega o kolejnym ataku i apeluje o ostrożność.

Plaga ataków hakerskich w Polsce

W dzisiejszych czasach praktycznie na każdym kroku należy zachować ostrożność. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo rozwinięta jest działalność hakerów i do czego są zdolni się posunąć. Na łamach naszego serwisu wielokrotnie już informowaliśmy o ofiarach przestępstw dokonywanych metodą “na wnuczka”, “na policjanta” czy nawet z udziałem przestępców podszywających się pod pracowników banku, którzy posługują się prawdziwymi danymi. Finały tych historii rzadko są pozytywne, a ich bohaterowie często tracą nie tylko majątek życia, ale także zaufanie do obcych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega o kolejnym ataku. O co chodzi?

Nadchodzą duże zmiany dotyczące zarobków. Znamy datę

Nowy alert RCB. Uważaj na podejrzane wiadomości SMS lub e-mail

Jak podaje serwis wiadomosci.radiozet.pl, w czwartek, 9 listopada, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało nowy alert. Czego dotyczy ostrzeżenie? Chodzi o wiadomości SMS, które mogą zawierać linki do oprogramowania hakerskiego. Taką podejrzaną wiadomość można otrzymać również w formie e-maila.

Będą dzwonić i zadawać kilka osobistych pytań. Czy jest się czego obawiać?

“W konsekwencji grozi nam utrata danych i pieniędzy”

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, aby uważać na linki, które otrzymujemy w wiadomościach i nie klikać w nie. Hakerom zależy na zainstalowaniu złośliwego oprogramowania na telefonie osoby, która nieświadoma zagrożenia z ciekawości kliknie w załączony do wiadomości link. “W konsekwencji grozi nam utrata danych i pieniędzy” - ostrzega RCB.

W ostatnim czasie eksperci zalecają także zwrócić szczególną uwagę na wiadomości SMS, zawierające informacje o wezwaniach do zapłaty, nieopłaconych rachunkach za prąd czy za usługi telefoniczne. W taki sposób oszuści mogą chcieć uzyskać dostęp do naszych kont bankowych.