Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rewolucyjny pomysł ws. emerytur. Polacy na tym zyskają?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.02.2024 15:03

Rewolucyjny pomysł ws. emerytur. Polacy na tym zyskają?

Seniorka
Pixabay/sabinevanerp

W Polsce coraz więcej seniorów otrzymuje groszowe emerytury, które często nie wystarczają im na zapewnienie podstawowych potrzeb. Jak podaje portal money.pl, pojawił się rewolucyjny pomysł, który miałby ten problem rozwiązać. Czy byłoby to dobre rozwiązanie?

Czym są emerytury groszowe?

Problem groszowych emerytur jest w Polsce bardzo powszechny. Stale rośnie liczba seniorów, którzy otrzymują comiesięczne wypłaty w wysokości niższej niż minimalne świadczenie

Niektórym osobom Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelewa rekordowo niskie kwoty, takie jak na przykład 40 złotych czy nawet 4 grosze. Jeśli chodzi o wysokość minimalnej emerytury, to aktualnie jest to 1588,44 zł brutto, a po marcowej waloryzacji będzie to już 1780,96 zł brutto. 

Zobacz także: Strach się bać, co czeka Polaków po Wielkanocy. Podrożeje prawie wszystko

ZUS wypłaci 1200 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Rewolucyjny pomysł na rozwiązanie problemu groszowych emerytur

Serwis money.pl donosi, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje aktualnie nad rozwiązaniem, które miałoby pomóc w walce z problemem groszowych emerytur w naszym kraju.

Założeniem tego pomysłu jest podwyższenie wszystkich groszowych świadczeń do poziomu minimalnej emerytury. Portal podaje, że padło kilka różnych propozycji, a ta budzi najwięcej kontrowersji. 

Czy takie rozwiązanie będzie korzystne dla Polaków? Eksperci nie mają wątpliwości

Takie rozwiązanie z pewnością wywołałoby wielkie poruszenie wśród polskiego społeczeństwa. Warto podkreślić, że jak na razie nie jest to nic pewnego i nie wiadomo, czy taki pomysł faktycznie wejdzie w życie. Eksperci nie mają wątpliwości, że taka zmiana nie byłaby dla Polaków korzystna.

Podniesienie emerytur groszowych do minimalnej oceniam jako zły pomysł. Dlaczego osoba otrzymująca kilka groszy emerytury, która przez całe swoje życie odłożyła jedną lub dwie składki, miałaby otrzymywać taką samą emeryturę jak osoby ze stażem minimalnym, tj. 20 lat odprowadzania składek dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Tego typu propozycje godzą w elementarną sprawiedliwość społeczną - komentuje prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor ds. nauki SGH, cytowana przez money.pl.