Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rewolucyjne zmiany w składkach. Pensje "na rękę" będą niższe
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.04.2024 13:28

Rewolucyjne zmiany w składkach. Pensje "na rękę" będą niższe

dokumenty, kalkulator, długopis
Fot. Pixabay/stevepb

Już wkrótce wejdą w życie rewolucyjne zmiany, które będą dotyczyły osób pracujących na umowach cywilnoprawnych. Zostaną one objęte składkami na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy sprawią, że pensje netto zleceniobiorców będą niższe. Portal Money.pl przedstawił konkretne wyliczenia.

Rewolucyjne zmiany w składkach

Obecne przepisy zakładają, że umowy cywilnoprawne w większości przypadków nie podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne. Całe mnóstwo pracodawców decyduje się na zatrudnienie pracowników na podstawie tzw. umów śmieciowych.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, co dziesiąty Polak wykonuje swoją pracę w ramach umowy zlecenia. Najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2025 roku, wejdą w życie rewolucyjne zmiany dla takich pracowników. 

Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu

Zmiany wpłyną nie tylko na pracowników, ale także na zleceniodawców

Jakiś czas temu do Polski trafił pierwszy przelew środków z Krajowego Planu Odbudowy na kwotę 27 mld złotych. Warto wspomnieć, że warunkiem wypłat tych pieniędzy jest wprowadzenie zmian, dzięki którym wszystkie umowy cywilnoprawne zostaną objęte ubezpieczeniami społecznymi. Wprowadzenie takiej reformy będzie wiązało się z dużymi zmianami dla zleceniobiorców, ale także i dla zleceniodawców. Co konkretnie to oznacza dla Polaków? 

Zobacz także: Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu

Niższe pensje "na rękę" dla wielu Polaków. Są wyliczenia

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych dla pracowników będzie wiązało się z tym, że ich wynagrodzenia netto będą nieco niższe. Warto dodać, że składkami na ubezpieczenia społeczne nie zostaną objęte tylko te umowy, które są zawierane z uczniami i studentami do 26. roku życia. 

Serwis Money.pl przedstawił wyliczenia dotyczące tego, jak zmienią się wypłaty Polaków. Przykładowo, jeśli ktoś zarabia 5000 złotych brutto, a na rękę otrzymuje 4070 zł, to po zmianach jego pensja wyniesie 3512 zł netto. Jeśli chodzi o koszty dla zleceniodawcy, to obecnie w tym przypadku wynoszą one 5000 zł, a po oskładkowaniu umów wzrosną one do 6024 zł.