Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Renta wdowia. Nawet 7635 zł dla wielu seniorów w Polsce
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 26.10.2023 15:28

Renta wdowia. Nawet 7635 zł dla wielu seniorów w Polsce

Kobieta licząca pieniądze, gotówka
Marek BAZAK/East News

Seniorom w Polsce nie żyje się lekko - wysokość świadczeń emerytalnych nie należy do najwyższych, do lekarzy specjalistów trzeba czekać w długich kolejkach, a leki są drogie. Do tego trzeba dodać wszechobecną drożyznę. W jeszcze gorszej sytuacji są emeryci, którzy stracili małżonka. W takiej sytuacji koszty utrzymania domu i opłacenia rachunków w całości spoczywają na jednej osobie, która do tej pory mogła liczyć na wsparcie finansowe drugiej połówki. Już niedługo sytuacja takich osób może ulec poprawie, a to za sprawą renty wdowiej.

Renta wdowia. Jak to wygląda dzisiaj?

W dzisiejszych czasach utrzymanie domu lub mieszkania w pojedynkę jest bardzo trudne. Opłaty takie jak czynsz, prąd, woda czy śmieci z roku na rok rosną. To sprawia, że seniorzy, których małżonek zmarł, znajdują się często w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Obecnie w małżeństwie emerytów, gdy np. umiera mąż, kobieta ma prawo wyboru: zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i pobiera rentę z tytułu śmierci małżonka (wynosi ona 85 proc. wysokości świadczenia zmarłego). Wkrótce może to ulec zmianie.

Koniec 13. emerytur jakie znamy? Zapowiada się rewolucja w świadczeniach dla seniorów

Renta wdowia. Do Sejmu trafił projekt ustawy, ale co dalej?

Warto wiedzieć, że w ostatnich miesiącach do Sejmu trafił projekt ustawy o wdowich rentach. Z uwagi na fakt, iż ustawa ta jest projektem obywatelskim, w przeciwieństwie do rządowych projektów legislacyjnych, może stać się przedmiotem prac nowego Sejmu. Jeżeli tak się nie stanie, chęć wprowadzenia takiego świadczenia deklarowała w czasie kampanii Nowa Lewica, a Donald Tusk zapowiadał, że również popiera ten projekt.

Renta wdowia miałaby przybrać formę specjalnego świadczenia emerytalnego. Zgodnie z projektem obywatelskim o wprowadzeniu renty wdowiej, wdowa lub wdowiec będzie mógł wybrać, czy zachowa w całości swoją emeryturę i dodatkowo otrzyma 50 proc. emerytury lub renty zmarłego, albo zachowa tylko 50 proc. własnego świadczenia i emeryturę zmarłego w pełnej wysokości. Jak podają media, z wyższych świadczeń będzie mogło skorzystać nawet 1,5 mln seniorów.

Renta wdowia. 7635 zł dla wdowy lub wdowca

Jedno jest pewne - wysokość świadczenia nie może przekraczać trzykrotności przeciętnej emerytury. Jak podaje ZUS, przeciętna emerytura wynosi obecnie 2545 zł netto. Oznacza to, że nowe świadczenie dla wdowy lub wdowca wyniosłoby 7635 zł.

Źródło: gazetaprawna.pl, infor.pl, onet.pl.