Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fiskus ściga emerytów. Będzie obcinał emerytury, znamy powód
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.10.2023 12:10

Fiskus ściga emerytów. Będzie obcinał emerytury, znamy powód

Emerytura w rękach
BiznesINFO

Wielu emerytów obawia się, że z jakiegoś powodu wysokość ich emerytury zostanie obniżona. Nie są to przemyślenia bezpodstawne - okazuje się bowiem, że fiskus ma pełne prawo do zabrania im części świadczenia w pewnych okolicznościach.

Emerytury 2024. Czy świadczenie może zostać obniżone?

Zdarza się to bardzo rzadko, jednak jest zupełnie możliwe. Obniżenie wysokości emerytury może się przytrafić każdemu seniorowi w Polsce. Efektem takiej sytuacji mogą być poważne kłopoty finansowe osób, które pobierają takie świadczenie.

Wielu emerytów obawia się obcięcia części kwoty, jaką otrzymują co miesiąc z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, i stara się robić wszystko zgodnie z przepisami. Są jednak przypadki, gdy decyzja o obniżce zostaje podjęta przez dany organ z najmniej spodziewanego powodu.

Obniżka emerytury z powodu niepłacenia abonamentu

Jak wskazuje portal superbiz.se.pl, wszystko spowodowane jest regulacjami prawnymi. Poczta Polska ma prawo kontrolowania, czy w danym domu znajduje się odbiornik radiowy bądź telewizyjny, oraz czy uiszczany jest abonament. Jeżeli zostanie stwierdzony fakt nieuiszczania abonamentu, o sprawie zostaje powiadomiony lokalny urząd skarbowy.

Może to być nieco zaskakujące - dlaczego Poczta Polska razem z fiskusem miałaby ścigać emerytów za abonament? Przede wszystkim, jak wynika z informacji serwisu superbiz.se.pl, z płacenia abonamentu nie są zwolnieni wszyscy seniorzy. Płacić nie muszą osoby powyżej 75. roku życia, osoby powyżej 60. roku życia z emeryturą poniżej połowy średniej krajowej, inwalidzi z I grupy inwalidzkiej oraz weterani-inwalidzi.

Abonament RTV a wysokość emerytury. Dotkliwe kary. Można stracić sporą część emerytury

W jaki sposób natomiast pocztowcy ustalają, kto nie płaci abonamentu, skoro nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolerów do domu? Portal superbiz.se.pl wskazuje, że kontrola w miejscu zamieszkania nie jest potrzebna, jeżeli w Centrum Obsługi Finansowej znajdują się informacje o zaległych opłatach abonamentowych.

Po otrzymaniu informacji o zaległościach, urząd skarbowy przystępuje do ściągania pieniędzy od dłużnika. Jedną z form, o której wspomina serwis superbiz.se.pl, jest właśnie obcięcie części emerytury - jeżeli oczywiście fiskus ma do czynienia z seniorem. Biorąc pod uwagę, że kara jest równa 30-krotności miesięcznego abonamentu (27,30 zł), utrata tak sporej części emerytury może spowodować bardzo nieprzyjemną sytuację.