Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jakie będą zmiany w 800 plus od nowego roku? Ekspert stawia sprawę jasno
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.10.2023 14:13

Jakie będą zmiany w 800 plus od nowego roku? Ekspert stawia sprawę jasno

pieniadze-gotowka-kalendarz-biznesinfo
Biznesinfo

Aktualnie z programu Rodzina+ korzysta ponad 6,5 mln dzieci, a łączne wydatki na wsparcie tego programu, od początku jego istnienia aż do końca 2023 roku, mają wynieść około 255 miliardów złotych. Prezydent Andrzej Duda podpisał w sierpniu nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zgodnie z którą kwota świadczenia zostanie od 1 stycznia 2024 roku podniesiona z 500 zł do 800 zł.  Zmiana ta nastąpi automatycznie. Po wyborach parlamentarnych niektórzy zaczęli snuć scenariusze o zatrzymaniu wypłat tego świadczenia. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

800 plus od 2024 roku. Najważniejsze informacje dotyczące program Rodzina+

Od kilku lat ZUS wypłaca świadczenie wychowawcze w wys. 500 zł na dziecko aż do ukończenia przez nie pełnoletności. Każdego roku, z początkiem lutego otwarty zostaje nabór na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego. Na najbliższą podwyżkę świadczenia mogą liczyć więc te osoby, które na dzień 1 stycznia 2024 roku mają prawo do świadczenia w okresie między 1 czerwca br. a 31 maja 2024 roku.

Nie tylko nie trzeba będzie do nas złożyć żadnego wniosku, ale nie ma nawet potrzeby żeby z ZUS się kontaktować, gdyż po 1 stycznia 2024 r. osoby, które już wcześniej złożyły wnioski o 500 plus, dostaną wypłaty w nowej wysokości. Natomiast informacja o wyższej kwocie będzie przekazana rodzicom elektronicznie na platformie PUE ZUS – zapewniała nas w sierpniu Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Miliony Polaków dostaną list z ZUS-u. W środku ważna decyzja Duże ulgi dla seniorów w całej Polsce. Zniżki na zakupy, tańsze przejazdy i bezpłatne leki. To wciąż nie wszystko

800 plus od nowego roku. Jakie będą zmiany w programie? Ekspert nie ma wątpliwości

Nie mam wątpliwości, że program 800 plus będzie realizowany przez nowy rząd. Budżet przewiduje środki na ten cel i środki te będą musiały trafić do świadczeniobiorców. Co więcej, państwo nie powinno zmienić zasad wypłaty środków, gdyż samo namawiało obywateli na posiadanie dzieci, w zamian oferując świadczenie wychowawcze. Mając na uwadze zasadę zaufania do państwa, nie można powiedzieć obywatelom, że mimo wcześniejszych komunikatów państwo jednak nie chce wspierać rodziców w wychowaniu dzieci. Została zawarta umowa społeczna i osoby, które otrzymują świadczenie, mają prawo oczekiwać, że skoro zdecydowały się na rodzicielstwo, to państwo wywiąże się ze swoich zobowiązań i będzie wypłacać świadczenia. Zatem likwidacja programu może nastąpić dopiero za co najmniej 18 lat – przekazał Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego w komentarzu udzielonym redakcji Biznesinfo.

800 plus. Co mówią politycy po wyborach? Czy zlikwidują 800 plus?

Przed wyborami partie prezentowały różne stanowiska zarówno wobec samego programu Rodzina+, jak i perspektywy podwyższenia świadczenia. Po wyborach pojawiły się głosy, że w budżecie nie ma przewidzianych pieniędzy na ten cel.

Waloryzacja 500 plus została przyjęta przez Sejm większością PiS, ale tych pieniędzy w budżecie nie ma i to też będzie wymagało rozmów na poziomie rządu, co z tym problemem zrobić – powiedziała na antenie Radia Zet Paulina Hennig-Kloska, wiceprzewodnicząca Polski 2050.

Na komentarz przedstawicieli rządu nie trzeba było długo czekać. Zamieściła go na platformie X (dawny Twitter) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Na razie w dalszym ciągu nie wiemy, komu prezydent Duda powierzy misję tworzenia rządu, ale tak jak zapowiedział dr Antoni Kolek, beneficjenci programu Rodzina+ nie mają się na razie czego obawiać. Współprzewodnicząca partii Razem Magdalena Biejat przekazała, że pieniądze na wypłatę 800 plus muszą się znaleźć w budżecie, a Lewica nie pozwoli na cięcie programów socjalnych. Podniesienie kwoty świadczenia do 800 zł popierała wcześniej Koalicja Obywatelska, więc z tej strony również nie słychać głosów o wycofaniu programu czy samej podwyżki. Likwidować świadczenia nie zamierza też Polska 2050 – mogliśmy to usłyszeć od Szymona Hołowni podczas październikowej debaty.

Mówimy bardzo jasno i wyraźnie +nie+ rozdawnictwu, nikt nie zlikwiduje 500 plus, nikt nie zlikwiduje 13. emerytury, bądźcie spokojni. Ale jeżeli mówimy o tych kolejnych podwyżkach, o te kolejne 300 zł, to pozwólcie, że najpierw sprawdzimy, czy oni wam nie próbują dać z waszych albo z pożyczek, które zaciągną na wasze dzieci – wyjaśniał Hołownia.

Natomiast przeciwko samej podwyżce z 500 do 800 zł wypowiadali się głośno politycy Konfederacji, tłumacząc, że nie ma na to pieniędzy.

Uważamy, że w tej chwili inflacja zżera to, co wynika z rozszerzania programów socjalnych. Jesteśmy za obcięciem programów socjalnych – mówił Krzysztof Bosak, wiceprzewodniczący Konfederacji, w rozmowie z dziennikarzem Radia Zet.