Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przypomina. Czas na złożenie konkretnych dokumentów mija 31 października
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.10.2023 09:07

ZUS przypomina. Czas na złożenie konkretnych dokumentów mija 31 października

zus-pieniadze-koperta-gotowka
Biznesinfo

Rentę rodzinną otrzymują członkowie rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy, a także po ubezpieczonym, który spełnił warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. ZUS przypomina, że grupa beneficjentów tego świadczenia powinna się pospieszyć – zostało bowiem tylko kilka dni na złożenie konkretnych dokumentów.

Renta rodzinna. Formalności dla młodych klientów ZUS-u

Przypomnienie o terminowym złożeniu dokumentów tyczy się studentów pobierających rentę rodzinną. Takie świadczenie przysługuje m.in. po śmierci rodzica i otrzymują je osoby uczące się, do ukończenia 25. roku życia. Istnieje tu jednak wyjątek. ZUS dłużej wypłaca pieniądze, jeśli 25. urodziny studenta przypadają na ostatnim roku nauki w szkole wyższej. Wówczas beneficjent ma prawo pobierać rentę aż do końca danego roku studiów.

W przypadku dzieci, które do tej pory pobierały rentę rodzinną i mają już 16 lat, wypłata świadczenia wciąż jest możliwa, ale pod warunkiem potwierdzonej kontynuacji nauki w szkole lub na uczelni. Konieczne jest zatem złożenie do ZUS-u zaświadczenia o kontynuacji nauki. Z reguły placówki edukacyjne wystawiają ów dokument na rok nauki.

Młodzież musi pamiętać o tym, że jeśli nie dostarczy nam takiego zaświadczenia, uznamy, że nie kontynuuje nauki i nie będzie podstaw do przyznania i wypłaty renty rodzinnej – mówi nam Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Co dalej ze zmianą czasu w Polsce? PSL chce pożegnać ten obowiązek Ważna informacja dla przyszłych emerytów. Brak tych dokumentów to niższe świadczenie

Renta rodzinna 2023. Ostatnie dni na dopełnienie obowiązku

Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, muszą do 31 października złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia oraz zaświadczenie o kontynuacji nauki. Dopilnowanie terminu jest tu kluczowe, bo jeśli beneficjent dostarczy dokumenty w listopadzie, to pieniędzy za poprzedni miesiąc już nie odzyska.

Zaświadczenie z uczelni powinny dostarczyć osoby, które w październiku rozpoczęły studia oraz studenci, których poprzednie zaświadczenie było wydane tylko na rok (do września). Jeśli natomiast zaświadczenie nie wygasło, bo uczelnia wydała je na cały okres studiów, to nie trzeba dostarczać do ZUS-u nowego zaświadczenia – wyjaśnia Beata Kopczyńska w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

ZUS apeluje: informuj na bieżąco

Jednocześnie urzędnicy przypominają, że osoba, która wciąż pobiera rentę rodzinną, a przerwała naukę w szkole czy na studiach, jest zobowiązana poinformować ZUS o tym fakcie. W przeciwnym razie będzie on dalej wypłacał świadczenie, a gdy sprawa wyjdzie na jaw, zażąda zwrotu nienależnie pobranych rent rodzinnych, wraz z odsetkami.