Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Duże ulgi dla seniorów w całej Polsce. Zniżki na zakupy, tańsze przejazdy i bezpłatne leki. To wciąż nie wszystko
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.10.2023 10:30

Duże ulgi dla seniorów w całej Polsce. Zniżki na zakupy, tańsze przejazdy i bezpłatne leki. To wciąż nie wszystko

seniorzy-droga-zakupy
Marek BAZAK/East News

Pod koniec zeszłego roku Polskę zamieszkiwało prawie 9 mln osób w wieku 60+ – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Seniorzy stanowią spory odsetek naszego społeczeństwa, dlatego nie ma się co dziwić, że rząd, firmy i instytucje starają się wychodzić naprzeciw ich potrzebom, oferując różnorakie ulgi i zniżki. Tłumaczymy, gdzie i jak można z nich skorzystać.

Ulgi i zniżki dla emerytów. Co to jest mLegitymacja ZUS

Jest to dokument potwierdzający status emeryta-rencisty. Od stycznia br. ZUS wydaje go w formie elektronicznej, dzięki czemu taką legitymacją można po prostu pokazać na ekranie swojego urządzenia mobilnego. Oczywiście seniorzy, którzy chcą posiadać również kartę fizyczną, mają prawo złożyć wniosek o jej wydanie – służy do tego formularz ERL. mLegitymacja potwierdza prawo do świadczeń zdrowotnych i umożliwia skorzystanie z różnych ulg i zniżek przysługujących osobom starszym. Chodzi tu m.in. o:

  • tańsze przejazdy komunikacją miejską – wysokość zniżek i kryterium wieku zależy od ustaleń panujących na danym terenie; komunikacja miejska za darmo przysługuje seniorom mającym ponad 70 lat,
  • zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych, placówkach kultury, obiektach sportowych (zawsze przed kupnem biletu warto się dopytać, na jakich zasadach funkcjonują ulgi dla seniorów w danym miejscu),
  • zwolnienie z części opłat za rehabilitację,
  • bezpłatne leki – aktualny wykaz zawiera prawie 3,8 tys. pozycji i obejmuje seniorów w wieku 65+,
  • zwolnienie z abonamentu RTV – tyczy się osób w wieku 75+ oraz 60+, ale tu pod warunkiem prawa do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

mlegitymacja foto.jpgŹródło: ZUS.

ZUS przypomina. Czas na złożenie konkretnych dokumentów mija 31 października Ważna informacja dla przyszłych emerytów. Brak tych dokumentów to niższe świadczenie

Ulgi dla emerytów w Polsce. Ogólnopolska Karta Seniora. Mają ją setki tysięcy osób

Każdy, kto ukończył 60. rok życia, ma prawo wyrobić sobie Ogólnopolską Kartę Seniora. Jest to autorski program Stowarzyszenia MANKO, a wspomniany dokument uprawnia do zniżek w ponad 3 tys. punktów w całej Polsce. Wśród honorujących go są m.in. sklepy, restauracje, kawiarnie, placówki opieki zdrowotnej, salony kosmetyczne, obiekty sportowe i rekreacyjne, sanatoria, uzdrowiska, kwiaciarnie, banki, muzea i firmy świadczące usługi transportowe. Pod tym adresem można znaleźć pełną listę miejsc wraz z informacją o wysokości rabatu dla posiadacza OKS. Przykłady? 10 proc. rabatu na napoje gorące i chłodzące oraz posiłki dla seniora i jednej osoby towarzyszącej, 20 proc. zniżki na okulary korekcyjne, 50 proc. zniżki na naukę języków obcych online czy rabat na paliwo w wys. 5 gr. za litr. A jest tego znacznie więcej.

Ogólnopolska Karta Seniora jest wydawana bezpłatnie już w 210 gminach i miastach. W skali kraju ma ją ponad 550 tys. osób. Jeśli w Twojej gminie nie da się otrzymać tego dokumentu za darmo, możesz samodzielnie złożyć wniosek o jego wysłanie. Koszt wyrobienia karty i okres ważności na rok to 35 zł, a na dwa lata – 50 zł.

Zrzut ekranu 2023-10-26 o 10.12.10.pngŹródło: glosseniora.pl.

Niższe ceny dla emerytów w Polsce. W tym sklepie seniorzy mogą oszczędzić na zakupach

Niedawno informowaliśmy, że Carrefour zdecydował się rozszerzyć warunki specjalnej akcji przeznaczonej właśnie dla seniorów. Możliwość robienia tańszych zakupów w 350 hiper- i supermarketach oraz w wybranych sklepach franczyzowych daje Karta Seniora, którą może bezpłatnie wyrobić każda osoba po 60. roku życia. Okazanie plastikowego dokumentu lub aplikacji mobilnej we wtorki i czwartki pozwala uzyskać rabat w wys. do 10 proc., przy zakupach za minimum 50 zł. Rabat jest wydawany w formie e-Kuponu i można go wykorzystać w dowolnym dniu tygodnia, pokazując kasjerowi swoją Kartę Seniora oraz e-Kupon rabatowy.

Poza Kartą Seniora, osoby 60+, w naszych sklepach, mogą również korzystać z innych promocji, jakie oferujemy w związku z Akcją Antyinflacja. To dla nas niesłychanie ważne, aby nasi klienci nie musieli rezygnować z podstawowych potrzeb i dokonywali niezbędnych zakupów w przystępnych cenach – przekazała Anna Borowska, Menedżer Działu Programów i Narzędzi Lojalnościowych.