Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważna informacja dla przyszłych emerytów. Brak tych dokumentów to niższe świadczenie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 25.10.2023 11:57

Ważna informacja dla przyszłych emerytów. Brak tych dokumentów to niższe świadczenie

pieniadze-senior-gotowka-notes
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Aktualnie obowiązujący w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby, które składają wniosek o emeryturę, powinny zadbać o dostarczenie kompletu dokumentów, zwłaszcza tych, które potwierdzają zatrudnienie i wysokość zarobków uzyskiwanych przed 1999 rokiem. Jest to kluczowa kwestia, gdyż ZUS, nie mając dostępu do pełnego zakresu danych, wypłaci wówczas niższe świadczenie. Co jednak zrobić, gdy te dokumenty się zgubiły?

Tu warto rozpocząć poszukiwania

Planujesz przejść na emeryturę, ale zgubiłeś dokumenty z poprzednich lat pracy i stresujesz się, że wskutek tego ZUS wypłaci Ci niższe świadczenie? Taki scenariusz niestety nie jest odrealniony, ale urzędnicy uspokajają – kluczowe jest opanowanie i podjęcie działania w postaci przeprowadzenia poszukiwań stosownych dokumentów. Najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy zakład, w którym pracowałeś lata temu, wciąż istnieje.

Dokładna nazwa i adres siedziby firmy powinny znajdować się w starych pismach, wpisach w książeczkowych dowodach osobistych czy legitymacjach ubezpieczeniowych. Mając taką informację, możesz zgłosić się do archiwów i instytucji komercyjnych, które przechowują dokumentację osobową i płacową. 

Pandora Gate, czyli gigantyczny skandal dotyczący polskich youtuberów. Ekspert: „pozwalają sobie na więcej, bo to im się opłaca” Co dalej ze zmianą czasu w Polsce? PSL chce pożegnać ten obowiązek

Co, jeśli dawnego zakładu pracy już nie ma?

Rzecz jasna, w najlepszej sytuacji są osoby, których pracodawca wciąż istnieje. Może on bowiem wystawić byłemu pracownikowi zaświadczenie o zatrudnieniu i osiąganych zarobkach. Jeśli natomiast nie ma już ani twojego zakładu pracy, ani jego prawnego następcy, to zajrzyj do prowadzonej przez ZUS internetowej bazy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy.

Taki kłopot może ominąć osoby, które pracowały w małych zakładach zatrudniających do 20 osób. Taki pracodawca miał obowiązek zgłaszania pracowników w ZUS z imienia i nazwiska, czyli w imiennych deklaracjach rozliczeniowych. Wtedy wystarczy podać dokładny adres tego pracodawcy, imię i nazwisko właściciela firmy, numer konta płatnika składek (NKP). Wówczas, nawet jeśli zakład pracy nie istnieje, ZUS potwierdzi okres zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

W dużych przedsiębiorstwach wyglądało to inaczej. Składki odprowadzano bezimiennie i to za wszystkich pracowników, dlatego ZUS nie ma jak potwierdzić zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia byłego pracownika. Stąd też ktoś, kto pracował lata temu w zakładzie zatrudniającym ponad 20 osób, musi dostarczyć świadectwo pracy i zaświadczenie o wynagrodzeniu.

Specjalne archiwum pod Warszawą

Od prawie dwudziestu lat w Milanówku pod Warszawą działa Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej. Instytucja ta przechowuje dowody dotyczące pracy i płac od pracodawców z całego kraju, których postawiono w stan likwidacji lub ogłoszono ich upadłość. W tym archiwum znajdziesz bazę instytucji przechowujących dokumentację i uzyskasz zaświadczenia lub poświadczone kserokopie dokumentacji płacowej. ZUS informuje, że papiery stanowiące potwierdzenie staży i płacy ze zlikwidowanych spółdzielni oraz organizacji spółdzielczych mógł przejąć związek rewizyjny. To w nim zrzeszona była spółdzielnia lub Krajowa Rada Spółdzielcza z siedzibą w Warszawie.