Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy z tych roczników dostaną 5540 zł od ZUS. Jest jeden warunek
Irmina Jach
Irmina Jach 25.10.2023 19:53

Seniorzy z tych roczników dostaną 5540 zł od ZUS. Jest jeden warunek

seniorzy
Marek BAZAK/East News

13. i 14. emerytura to nie wszystko. Niektórzy seniorzy mogą liczyć na kolejny dodatek w kwocie 5540 zł. Pieniądze są wypłacane dożywotnio, a seniorzy na ogół nie są zobowiązani do składania żadnego wniosku. Żeby je dostać, trzeba jednak spełnić kryterium wiekowe.

Emerytura honorowa. Jak dostać dodatkowe pieniądze

Emerytura honorowa to świadczenie, które nie jest zależne od stażu pracy. W przeciwieństwie do tradycyjnego świadczenia mogą ją dostawać nawet osoby, które nie przepracowały w życiu ani jednego dnia. Pieniądze wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Instytucje te ustalają także jej wysokość.

Emerytura honorowa nie podlega waloryzacji - jest wypłacana w takiej samej wysokości do końca życia świadczeniobiorcy. Osoby, które pobierają klasyczną emeryturę lub rentę, zaczną otrzymywać świadczenie automatycznie, bez konieczności odwiedzenia ZUS lub KRUS. Pozostali seniorzy muszą złożyć stosowny wniosek i okazać dokument potwierdzający ich wiek.

Koniec ze zmianą czasu. PE podjął decyzję

Emerytura honorowa. Kto może dostać pieniądze?

Emerytura honorowa zdecydowanie nie jest jednak świadczeniem dostępnym dla każdego. Żeby otrzymać pieniądze, należy spełnić warunek związany z wiekiem. Świadczeniobiorca musi mieć za sobą setne urodziny. W 2023 roku świadczenie po raz pierwszy trafiło więc do Polaków urodzonych w 1923 roku. Jaką kwotę można dostać?

Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat przed 1 marca 2023 roku, otrzymali emeryturę honorową w wysokości 4944,79 zł. Świadczenie dla osób, które świętowały urodziny 1 marca 2023 roku lub później, mogą liczyć na 5540,25 zł brutto miesięcznie.

ZOBACZ TAKŻE: Pomoc sąsiedzka dla seniora już od 1 listopada. Zabezpieczono na ten cel 30 mln zł w budżecie państwa

Emerytura honorowa. Przybywa beneficjentów

Mimo że warunek konieczny do otrzymania emerytury honorowej wydaje się trudny do spełnienia, beneficjentów honorowej emerytury nieustannie przybywa. W 2022 roku świadczenie zaczęło pobierać aż 2,6 tys. osób. Aż 2,2 tys. z nich to kobiety. W marcu 2023 roku pieniądze trafiły do 2,85 tys. osób, z czego 2,4 tys. to panie.

Stulatków w Polsce jest jednak więcej. Dane przekazane przez ZUS nie obejmują świadczeniobiorców podlegających pod KRUS. Poza statystykami są także emerytowani mundurowi, obsługiwani przez MON lub MSW.

Tagi: Emerytura