Prawo drogowe zostanie zaostrzone. Łatwiej będzie stracić prawo jazdy
jwvein / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Lutego 2020

Prawo drogowe będzie jeszcze surowsze. Kierowców wielkie zmiany czekają jeszcze w tym roku

Prawo drogowe ulegnie zmianie. Do najważniejszych zmian należy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się do przejścia. Ponadto, zmieni się dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym. Ale to nie wszystko: zmienią się także przepisy dotyczące odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości.

Prawo drogowe zostanie zaostrzone

Nowelizacja przewiduje kilka poważnych zmian w prawie drogowym. Spełni się m.in. postulat Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który apelował o wprowadzenie obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Obecnie prowadzący ustępuje pieszemu tylko w chwili, gdy ten już jest na przejściu. Ale po nowelizacji kierowca będzie miał obowiązek ustąpić pieszemu jeszcze zanim wejdzie na pasy.

Umowa o pracę, dzieło, zlecenie. Wielu pracowników nie zna nawet swoich prawUmowa o pracę, dzieło, zlecenie. Wielu pracowników nie zna nawet swoich prawCzytaj dalej

Prawo drogowe z myślą o pieszych

Jak podaje dziennik “Fakt”, nowy przepis w prawie drogowym ma brzmieć w następujący sposób: “Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu” - cytuje projekt przepisu dziennik.

Nie jest to duża modyfikacja przepisów o pierwszeństwie pieszych, szczególnie jeśli się spojrzy na obostrzenia, z jakimi można się spotkać w innych krajach Unii Europejskiej. Mimo wszystko poprawi to bezpieczeństwo pieszych. Warto przypomnieć, że nowelizacja prawa drogowego miała wprowadzić także ochronę i pierwszeństwo dla pieszych czekających przed pasami. Ale - jak podaje dziennik - projekt ustawy na razie tego nie przewiduje.

Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Prawo drogowe dotyczące prędkości

Nowe przepisy wprowadzają także obostrzenia dotyczące prędkości, z jaką będzie można się poruszać. Po nowelizacji dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym będzie wynosić maksymalnie 50 km/h. Jak podaje dziennik “Fakt”, zlikwidowany zostanie przepis obowiązujący od paru lat, który dopuszczał jazdę z prędkością 60 km/h w nocy.

Ponadto, zmianie ulegną przepisy dotyczące odbierania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości. Aktualnie jest tak, że kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50 km/h poza mandatem mogą (ale nie muszą) stracić prawo jazdy. Ale nowelizacja prawa drogowego sprawi, że uprawnienia będą odbierane po przekroczeniu limitu prędkość niezależnie od okoliczności. Nowa ustawa o prawie drogowym miałaby zacząć obowiązywać od 1 lipca tego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Syn znanego polskiego polityka wśród oskarżonych o grupowy gwałt. Sprawa za zamkniętymi drzwiami
  2. Pierwsza pomoc w przypadku migreny. Jak pomóc osobie, u której pojawił się paraliżujący ból
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Zobaczyłeś banknot za wycieraczką? Jesteś w wielkim niebezpieczeństwie
Biedronka i Lidl chcą przyciągnąć klientów w najbliższym tygodniu. Dyskonty pokazały czym najbardziejBiedronka i Lidl chcą przyciągnąć klientów w najbliższym tygodniu. Dyskonty pokazały czym najbardziejCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News