Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prawo drogowe będzie jeszcze surowsze. Kierowców wielkie zmiany czekają jeszcze w tym roku
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 03.02.2020 01:00

Prawo drogowe będzie jeszcze surowsze. Kierowców wielkie zmiany czekają jeszcze w tym roku

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Prawo drogowe zostanie zaostrzone

Nowelizacja przewiduje kilka poważnych zmian w prawie drogowym. Spełni się m.in. postulat Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który apelował o wprowadzenie obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Obecnie prowadzący ustępuje pieszemu tylko w chwili, gdy ten już jest na przejściu. Ale po nowelizacji kierowca będzie miał obowiązek ustąpić pieszemu jeszcze zanim wejdzie na pasy.

Prawo drogowe z myślą o pieszych

Jak podaje dziennik “Fakt”, nowy przepis w prawie drogowym ma brzmieć w następujący sposób: “Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu” - cytuje projekt przepisu dziennik.

Nie jest to duża modyfikacja przepisów o pierwszeństwie pieszych, szczególnie jeśli się spojrzy na obostrzenia, z jakimi można się spotkać w innych krajach Unii Europejskiej. Mimo wszystko poprawi to bezpieczeństwo pieszych. Warto przypomnieć, że nowelizacja prawa drogowego miała wprowadzić także ochronę i pierwszeństwo dla pieszych czekających przed pasami. Ale - jak podaje dziennik - projekt ustawy na razie tego nie przewiduje.

Prawo drogowe dotyczące prędkości

Nowe przepisy wprowadzają także obostrzenia dotyczące prędkości, z jaką będzie można się poruszać. Po nowelizacji dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym będzie wynosić maksymalnie 50 km/h. Jak podaje dziennik “Fakt”, zlikwidowany zostanie przepis obowiązujący od paru lat, który dopuszczał jazdę z prędkością 60 km/h w nocy.

Ponadto, zmianie ulegną przepisy dotyczące odbierania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości. Aktualnie jest tak, że kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50 km/h poza mandatem mogą (ale nie muszą) stracić prawo jazdy. Ale nowelizacja prawa drogowego sprawi, że uprawnienia będą odbierane po przekroczeniu limitu prędkość niezależnie od okoliczności. Nowa ustawa o prawie drogowym miałaby zacząć obowiązywać od 1 lipca tego roku.