BiznesINFO.pl
Paszporty szczepionkowe także dla Polaków

Biznes Info

Polska przystąpi do systemu paszportów szczepionkowych. Nagła zmiana decyzji

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Paszporty szczepionkowe mają umożliwić obywatelom Unii Europejskiej swobodne podróżowanie. Do tego niezbędny jest nowy system informatyczny, którego testowanie rozpoczęło się w tym tygodniu. Polska miała nie uczestniczyć w programie pilotażowym, ale ostatecznie rząd zmienił zdanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile państw dołączyło do programu, który testuje paszporty szczepionkowe

  • Kiedy system ma być gotowy

  • Jakie certyfikaty ma obejmować nowe unijne rozwiązanie

Polska jednak testuje paszporty szczepionkowe

Paszporty szczepionkowe to, w opinii UE, skuteczna metoda ożywiania międzynarodowej turystyki. Jednak tak zaawansowany system wymaga pilotażu. Testowanie rozpoczęło się w poniedziałek 10 maja. Business Insider Polska donosi, że w programie bierze udział 18 państw członkowskich UE oraz Islandia.

W środę na łamach „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł, z którego wynika, że Polska nie zgłosiła chęci, aby testować paszporty szczepionkowe. Jednak tuż po publikacji do konsorcjum, które tworzy unijny system informatyczny, trafiło zgłoszenie od naszego kraju. Gazeta ustaliła, że Polska zadeklarowała pełną gotowość do integracji.

Z doniesień „Rz” wynika, że Polska spełniła wszystkie wymogi prawne i techniczne, aby móc testować paszporty szczepionkowe. Do UE trafiły także niezbędne informacje i certyfikaty. - Teraz czekamy na testy integracji z całym systemem centralnym dla wszystkich państw UE - przyznał w nieoficjalnej rozmowie z gazetą jeden z urzędników z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Paszporty szczepionkowe zapewnią swobodę i bezpieczeństwo

Paszporty szczepionkowe mają pozwolić obywatelom UE na swobodne podróżowanie między krajami członkowskimi. Niewykluczone, że nowy dokument będzie uprawniał również do wyjazdu poza granice Wspólnoty.

Centralny system, na którym mają bazować paszporty szczepionkowe, został przygotowany przez firmy Deutsche Telekom i SAP. Według wstępnych założeń cyfrowy dokument ma być gotowy technicznie już 1 czerwca. Paszporty szczepionkowe wejdą do użytku 30 czerwca.

Na czym polega pilotaż systemu informatycznego? Dzięki niemu państwa członkowskie testują zdolność do łączenia się z portalem UE. Niezbędna jest także wcześniejsza weryfikacja możliwości ładowania i pobierania kluczy publicznych do sprawdzania certyfikatów. Pilotaż obejmuje również testy bezpieczeństwa.

System informatyczny ma weryfikować autentyczność kodu QR wygenerowanego dla każdego obywatela UE. Dzięki temu nie trzeba będzie mieć przy sobie żadnych papierowych dokumentów poświadczających wykonanie szczepienia przeciwko koronawirusowi w danym kraju.

Paszporty szczepionkowe to tak naprawdę trzy oddzielne certyfikaty, które mają być dostępne w wersji cyfrowej lub drukowanej. Portal bankier.pl donosi, że wśród nich znajdzie się potwierdzenie przebycia choroby, negatywny wynik testu i szczepienie.

Do czego będą uprawniały paszporty szczepionkowe? Zdaniem Parlamentu Europejskiego posiadacze certyfikatów nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom np. kwarantannie, samoizolacji czy testom na obecność SARS-CoV-2.

Jak na razie szczegóły nowego systemu nie są znane. W dalszym ciągu nie wiadomo, czy ozdrowieńcy lub niezaszczepieni będą mogli podróżować między krajami członkowskimi. UE nie doprecyzowała także, które szczepionki będą uprawniały do otrzymania certyfikatu.

Przypomnijmy, że oficjalnie do obrotu na rynku unijnym dopuszczono cztery preparaty: Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca i Johnson&Johnson, choć są także szczepionki rosyjskie i chińskie. Szczepią się nimi np. Węgrzy. Paszporty szczepionkowe ograniczone do czterech preparatów uniemożliwiałyby swobodne podróżowanie niektórym obywatelom Węgier.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >
Rosja naruszyła przestrzeń

Polska i świat

Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną nad Bornholmem. Duńczycy zareagowali natychmiast

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Pieniądze na dziecko będą wypłacane znacznie wcześniej. Rząd przyśpiesza

Czytaj więcej >
Dłuższy czas na rejestrację samochodu

Polska i świat

Rejestracja samochodu. Rząd idzie na rękę kierowcom, terminy do wydłużenia

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Polska i świat

Boom na kampery. Poza pandemią eksperci widzą także inne przyczyny wzrostu zainteresowania

Czytaj więcej >
pixabay, karlherl

Polska i świat

Niemcy zmienili zasady wjazdu do kraju. Bardzo ważna aktualizacja w sprawie Polski

Czytaj więcej >