biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy znaleźli nową rozrywkę. Zaskakujące, jak teraz spędzamy wolny czas
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 24.05.2025 21:12

Polacy znaleźli nową rozrywkę. Zaskakujące, jak teraz spędzamy wolny czas

Polacy znaleźli nową rozrywkę. Zaskakujące, jak teraz spędzamy czas
Fot. ARTUR BARBAROWSKI/East News

Powoli zbliża się otwarcie sezonu wakacyjnego i pewnie wielu Polaków wybierze cieplejsze kierunki. Jak się jednak okazuje i w kraju można znaleźć interesującą rozrywkę. Polacy wykazali rekordowe zainteresowanie zwłaszcza jedną formą spędzania wolnego czasu, co przełożyło się również na wzrost przychodów jednego z sektorów krajowej gospodarki. 

Popularna rozrywka Polaków sprzyja rozwojowi gospodarczemu

W ostatnich latach w Polsce można zaobserwować systematyczny rozwój jednego z sektorów gospodarki, który jest również intensywnie wspierany przez państwowe fundusze. Polacy szukają rozrywki nie tylko za granicą, ale równie chętnie korzystają z krajowych zasobów i tym samym przyczyniają się do wzrostu potencjału ekonomicznego państwa. 

Jednym z ważnych segmentów, który sprzyja rozwojowi Polski, jest krajowa turystykaa, która – według danych GUS – w pierwszym półroczu 2024 roku wygenerowała przychód w wysokości 7,9 mld zł. Skorzystali na tym przedsiębiorcy z branży hotelarskiej, gastronomicznej czy transportowej. Stało się tak w wyniku dużego zainteresowania Polaków muzeami. W ubiegłym roku rekordowa liczba osób odwiedziła takie placówki. Zwłaszcza dwa województwa wygenerowały pod tym względem wyniki wyższe od średniej krajowej. 

muzeum
44,4 mln osób odwiedziło polskie muzea i wystawy w 2024 roku, fot. Wojciech Olkusnik/East News

ZOBACZ TEŻ: Donald Tusk ogłosił: Polacy dojadą pociągiem PKP Intercity do Chorwacji. Znamy ceny biletów

Hiszpania przegrzana. Polacy wzięli na celownik raj nad oceanem. Wykupują nieruchomości na potęgę Spięcie na warszawskim lotnisku. Złe wieści nie tylko dla podróżnych, Stowarzyszenie grozi blokadą

Zainteresowanie muzeami w Polsce systematycznie rośnie

Sektor kultury w Polsce ujawnia swój istotny potencjał ekonomiczny i jest nie tylko nośnikiem wartości artystycznych i tożsamości narodowej, ale również ma wpływ na rozwój krajowej gospodarki. Współczesne instytucje kultury, kreatywne inicjatywy czy obiekty składające się na dziedzictwo narodowe przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz innowacyjności.

Rosnące zainteresowanie muzeami w Polsce potwierdzają najnowsze statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. 982 placówki muzealne prowadziły działalność w 2024 roku, co stanowi wzrost z 974 w 2023 roku. 

W zeszłym roku polskie muzea odwiedziło łącznie 44,4 mln osób — to o ponad 2 miliony więcej niż w 2023 r. i znaczące odbicie od pandemicznego minimum wynoszącym 16,6 mln w 2020 roku. Te dane pokazują, że sektor nie tylko powrócił do dawnej formy, ale wykazuje wyraźną tendencję wzrostową. Natomiast najwięcej osób odwiedziło muzea w województwie małopolskim i mazowieckim. 

[pie.net.pl].png
Liczba zwiedzających muzea w 2024 r. przypadająca na jedno muzeum
w Polsce i według województw — opracowanie PIE na podstawie danych GUS

Polskie muzea od wielu lat przechodzą dynamiczne zmiany, aby odpowiedzieć na potrzeby nowoczesnej publiczności, dla której standardem jest korzystanie z innowacyjnych technologii. Digitalizacja zbiorów za pomocą skanerów 3D, interaktywne wystawy z wykorzystaniem technologii AR, VR czy hologramów stają się już standardem. Natomiast jeśli chodzi o najatrakcyjniejsze wydarzenia — zwycięzca jest tylko jeden, tamto miejsce przyciągnęło rekordową liczbę Polaków. 

To muzeum odwiedziło najwięcej Polaków

Muzea, teatry, galerie sztuki oraz różnego rodzaju instytucje kultury nie tylko przyciągają miliony odbiorców, ale także pobudzają rozwój lokalnej przedsiębiorczości — zwłaszcza w branżach turystycznej, gastronomicznej i transportowej. Zwłaszcza Małopolska przyciąga uwagę turystów, zarówno polskich jak i zagranicznych. 

Szczególną popularnością cieszy się coroczna Noc Muzeów, tłumnie odwiedzane są zwłaszcza placówki o profilu historycznym. W 2024 roku wydarzenie przyciągnęło 795,1 tys. odwiedzających — o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Szacuje się, że same Muzea Narodowe odwiedziło wtedy ponad 91 tys. osób, a rekord frekwencji padł w Muzeum Narodowym w Krakowie, które przyjęło około 19 tys. gości. 

Jednak nie tylko to jedno wydarzenie przyciąga tysiące zwiedzających do krakowskiego muzeum. 2025 rok został ogłoszony Rokiem Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych polskich malarek. W Galerii Rzemiosła Artystycznego można teraz oglądać pokaz pamiątek po tej artystce, a są wśród nich biżuteria, elegancka suknia, różnego rodzaju akcesoria, fotografie oraz wybrane dzieła malarki. 

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: