Światowy hegemon ruszył z produkcją w Polsce. Stąd chcą podbić Europę i świat

Zakończyła się największa od lat inwestycja w fabryce w północnej Polsce. Nowe linie produkcyjne i zautomatyzowany magazyn mają wzmocnić pozycję zakładu jako jednego z kluczowych centrów produkcyjnych znanej firmy na świecie. Duże przedsięwzięcie jest w gruncie rzeczy światowym zapleczem jednego z hegemonów branży.
Strategiczne centrum dla Europy i świata
Warta ponad 150 milionów złotych inwestycja obejmuje budowę w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania oraz uruchomienie dwóch nowoczesnych linii do produkcji dezodorantów w sztyfcie. Decyzję o rozpoczęciu projektu podjęto w 2021 roku, a jego uroczyste otwarcie odbyło się 21 maja z udziałem lokalnych władz i przedstawicieli zarządu firmy.
Bydgoski zakład, specjalizujący się w produkcji kosmetyków i środków higieny osobistej, eksportuje aż 90% swojej produkcji.
Uruchomienie linii do produkcji dezodorantów w sztyfcie to dla naszej fabryki inwestycja o znaczeniu strategicznym - nie tylko z perspektywy lokalnej, ale całego regionu. Ta inwestycja umożliwiła rozpoczęcie produkcji sztyftów na terenie Europy - powiedziała Dorota Maskiewicz, Dyrektor Fabryki Unilever w Bydgoszczy.
Zobacz też: Rekonstrukcja rządu wisi w powietrzu. Zandberg z teką ministra? Postawił twardy warunek
InPost żegna się z ulubioną opcją klientów. "Za darmo" już nie będzie, zacznie się 29 maja UODO wbija gwóźdź do trumny Poczty Polskiej. "Najwyższa kara w historii"Technologiczne wyzwania i skala inwestycji
Nowe linie produkcyjne odpowiadają dziś za około 20% całkowitej produkcji fabryki. Ich uruchomienie wymagało niezwykle skomplikowanej logistyki — części sprzętu dostarczono drogą morską z odległości ponad 11 tysięcy mil, inne przyleciały samolotami. Projekt zaangażował ponad 700 osób spoza Unilever i 50 różnych dostawców.
Inwestycja zakończyła się sukcesem dzięki pasji, profesjonalizmowi i zaangażowaniu ludzi, którzy ją tworzyli, dlatego podziękowania należą się przede wszystkim załodze - podkreśliła Dorota Maskiewicz. Na potrzeby instalacji zużyto m.in. 5 km rurociągów, 30 km kabli, 150 ton stali i 600 m³ betonu.
Nowoczesny magazyn i realne oszczędności
Z myślą o wydajności logistycznej w zakładzie powstał również w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania z 9500 miejscami paletowymi. Obiekt, którego ściany i dach są zamocowane bezpośrednio do regałów, został wyposażony w cztery 32-metrowe układnice oraz autonomiczne wózki transportowe. Wszystkim zarządza system optymalizujący efektywność operacyjną.
Dzięki inwestycji jesteśmy w stanie o wiele efektywniej planować pracę magazynu – zredukowaliśmy czas załadunku pojedynczego transportu z 3 godzin do zaledwie godziny. Jednocześnie zapotrzebowanie na rampy spadło z 4-5 do 2, a liczbę potrzebnych wózków widłowych ograniczyliśmy o połowę - zaznaczyła Maskiewicz.
Takie zmiany oznaczają dla zakładu realne oszczędności i lepsze zarządzanie zasobami.
Fabryka przyszłości w Bydgoszczy
Bydgoska fabryka Unilever to dziś jeden z najbardziej kompleksowych zakładów koncernu na świecie. Elastyczność operacyjna - obejmująca różnorodne formaty opakowań, typy etykiet i szerokie portfolio produktów - czyni ją wyjątkową na mapie globalnych operacji firmy.
Dzięki nowej inwestycji zakład nie tylko zwiększa możliwości produkcyjne, lecz także umacnia swoją pozycję jako innowacyjne i strategiczne centrum dla Unilever w Europie.





































