Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Osoba pracująca może dostawać to świadczenie z ZUS przez 2 lata. Do wzięcia spore pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.01.2024 11:55

Osoba pracująca może dostawać to świadczenie z ZUS przez 2 lata. Do wzięcia spore pieniądze

Pieniądze
Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje szereg dodatkowych świadczeń, które są wsparciem finansowym dla Polaków. Jednym z nich jest zasiłek wyrównawczy przysługujący niektórym pracownikom. Komu należy się takie świadczenie i ile ono wynosi? 

Czym jest zasiłek wyrównawczy?

Zasiłek wyrównawczy to świadczenie przewidziane dla pracowników, których sprawność do pracy jest obniżona, a ich wynagrodzenie zmniejszyło się przez rehabilitację zawodową. Ważne jest to, że powinna ona być prowadzona w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy.

Zobacz także: Podatek od wzbogacenia się. W tych sytuacjach musisz zapłacić, inaczej czeka kara

Gigant wchodzi na polski rynek. Nowa sieć zaskoczy Polaków

Komu przysługuje świadczenie?

Należy pamiętać, że świadczenie można pobierać nie dłużej niż 2 lata. Nie jest ono przeznaczone dla osób, którym należy się emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy czy też świadczenie kompensacyjne. Zasiłek nie jest wypłacany za okresy niezdolności do pracy spowodowane chorobą, sprawowaniem opieki czy zasiłkiem macierzyńskim.

Warto też pamiętać, że zasiłku nie otrzymamy, jeśli wypadek został spowodowany umyślnie lub przez rażące zaniedbanie przepisów BHP lub pracownik był pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. 

Tyle wynosi zasiłek wyrównawczy

Jeśli chodzi o wysokość zasiłku wyrównawczego, to nie w każdym przypadku jest ona taka sama. Wszystko zależy od różnicy między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za ostatni rok przed rehabilitacją a pensją, którą pracownik otrzymywał podczas pracy z obniżonym wynagrodzeniem. Jeśli więc przykładowo ktoś zarabiał na początku 4000 zł brutto, a po rozpoczęciu rehabilitacji otrzymywał 3000 zł, to zasiłek będzie wówczas na poziomie 1000 złotych.