Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek od wzbogacenia się. W tych sytuacjach musisz zapłacić, inaczej czeka kara
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.01.2024 22:24

Podatek od wzbogacenia się. W tych sytuacjach musisz zapłacić, inaczej czeka kara

Pieniądze
Iberion

Zawarcie pewnych umów nie powinno jeszcze wprowadzać sygnatariuszy w stan euforii. Nie jest bowiem wykluczone, iż muszą oni jeszcze zapłacić tzw. podatek od wzbogacenia się. Inaczej mogą zapłacić dość wysokie kary pieniężne.

Umowa rodzi obowiązek

Sytuacja jakich wiele: pewna osoba kupuje nieruchomość, którą upatrzył jakiś czas wcześniej i długo czekał na możliwość dokonania transakcji. Podpisanie umowy sprzedaży z dotychczasowym właścicielem może spowodować pojawienie się uśmiechu na twarzy kupującego.

Jak jednak wynika z doniesień serwisu biznes.interia.pl, zbyt wczesna euforia może się źle skończyć. Zakup nieruchomości jest bowiem jednym z kilku działań, które są obarczone obowiązkiem zapłaty podatku.

Niewiele osób wie o istnieniu tej ulgi podatkowej. Można zaoszczędzić nawet ponad 1500 zł

Podatek od wzbogacenia się

W tym konkretnym przypadku trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Oprócz umowy sprzedaży, trzeba go płacić również w przypadku umów dożywocia, o dział spadku, czy darowizny. Obowiązek nałożony jest na wszystkich nabywców czy obdarowanych.

Są jednak sytuacje, w których podatku płacić nie trzeba. Zawarcie umowy z podmiotem spoza terenu Polski czy zawarcie jej poza terytorium kraju automatycznie zwalnia nabywcę z obowiązku zapłacenia podatku PCC.

Na zapłatę jest mało czasu

Sama kwota daniny nie jest również taka sama we wszystkich przypadkach. Przykładowo, zakup pojazdu czy nieruchomości oznacza, że podatek będzie równy 2 proc. wartości. Haczyk polega jednak na tym, że w przypadku samochodów podstawą opodatkowania jest ich wartość rynkowa.

Kupujący mają bardzo mało czasu na uiszczenie podatku PCC. Termin wynosi dokładnie 14 dni od zawarcia danej umowy. W przypadku spóźnienia, mogą zostać naliczone odsetki, a w skrajnych przypadkach dana osoba może nawet otrzymać karę finansową uzależnioną od kwoty podatku i czasu, jaki upłynął od terminu zapłaty.

źródło: biznes.interia.pl