Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niewiele osób wie o istnieniu tej ulgi podatkowej. Można zaoszczędzić nawet ponad 1500 zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.01.2024 11:14

Niewiele osób wie o istnieniu tej ulgi podatkowej. Można zaoszczędzić nawet ponad 1500 zł

Rozliczenie podatku
Arkadiusz Ziolek/East News

Już niebawem ruszy składanie deklaracji podatkowych PIT. W związku z tym warto pamiętać o różnego rodzaju ulgach podatkowych. Okazuje się jednak, że niektóre z nich wciąż są mało popularne wśród Polaków, a można zaoszczędzić całkiem pokaźną sumę. Przedstawiamy szczegóły. 

Czym jest ulga na internet?

Ulga na internet jest jedną z tych, która przysługuje wszystkim Polakom. Mimo to, wciąż wiele osób o niej pojęcia. To zarazem jedna z najszerszych ulg, którą możemy zastosować podczas rozliczenia podatku.

Warto wspomnieć, że z tego rozwiązania możemy skorzystać dwa razy i tylko w dwóch latach następujących po sobie. Ważne jest więc, żeby odliczyć opłatę w tym roku, jeśli zrobiliśmy to w poprzednim. Maksymalny wymiar ulgi podatkowej przysługujący jednej osobie wynosi 760 złotych. 

Fatalne informacje dla wielu klientów. Sklepy mają już dość

Można zaoszczędzić całkiem sporą sumę

Co istotne, wysokość kwoty ulgi internetowej może być jeszcze większa, jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem. Wówczas odliczymy aż 1520 złotych w jednym roku podatkowym, a korzystając z ulgi dwa razy, będzie to już 3040 złotych.

Warto wspomnieć, że na fakturze powinny znajdować się nazwiska obojga małżonków. Jeśli natomiast tak nie będzie, to urzędnicy skarbowi zdecydują o tym, czy skorzystają z wyższej ulgi podatkowej.

Jak skorzystać z tej mało znanej ulgi podatkowej?

Warunkiem skorzystania z ulgi internetowej jest posiadanie wszystkich niezbędnych faktur, które udowodnią opłacanie rachunków. - Jeżeli dostęp do sieci jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej, czy telefonu stacjonarnego, z dokumentu wystawionego przez dostawcę usługi musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie sieci internet - czytamy na stronie rządowej. Ulgę zawieramy w załączniku PIT/O i dodajemy do zeznania rocznego. Możemy to zrobić także za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Zobacz także: Komu przysługują pieniądze po zmarłym? Zasada jest banalnie prosta