Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Komu przysługują pieniądze po zmarłym? Zasada jest banalnie prosta
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.01.2024 10:12

Komu przysługują pieniądze po zmarłym? Zasada jest banalnie prosta

Pieniądze
Iberion

Okazuje się, że prawo do otrzymania spadku mają nie tylko osoby, które zostały uwzględnione w testamencie. Zachowek może otrzymać określona grupa, a podstawowa zasada dziedziczenia tej części spadku ten bardzo prosta. Przedstawiamy szczegóły.

Czym jest zachowek?

Zachowek ma na celu ochronę najbliższych zmarłego i uniknięcie niesprawiedliwości. Należy się tym, którzy zostali pominięci w testamencie lub uwzględnieni w niższej wysokości.

To rozwiązanie ma swoich zwolenników, ale także i przeciwników. Ta druga grupa osób powołuje się przede wszystkim na to, że spadkodawca powinien móc sam zdecydować o tym, co stanie się z jego majątkiem po śmierci.

Fatalne informacje dla wielu klientów. Sklepy mają już dość

Te osoby mogą otrzymać zachowek po zmarłym

Kwestia tego, kto może otrzymać zachowek po zmarłym, jest zależna przede wszystkim od ustawowej kolejności dziedziczenia. W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy dana osoba otrzymałaby spadek, jeśli nie byłoby testamentu. Dziedziczenie ustawowe zapewnia pierwszeństwo dzieciom, a dopiero potem dziedziczą rodzice. Obok tych grup dziedziczą także małżonkowie spadkodawcy. Jeśli więc pominie się tych członków rodziny w testamencie, będzie należał im się zachowek. 

Zobacz także: Zasiłek pogrzebowy w końcu wzrośnie. Znaczna podwyżka już niedługo

Niektórzy mogą zostać pozbawieni prawa do zachowku

Jak się jednak okazuje, prawo do otrzymania zachowku może zostać odebrane. Dzieje się tak wtedy, gdy dana osoba zostanie wydziedziczona przez spadkodawcę, co może stać się tylko w określonych sytuacjach. W testamencie musi zostać także zawarty powód, przez który członek rodziny nie jest godny dziedziczenia. 

Nie mamy prawa do zachowku również wtedy, gdy zrzekniemy się dziedziczenia albo odrzucimy spadek. Nie trafi on również do małżonka, jeśli zmarły wystąpił o rozwód lub separacje z jego winy. 

Tagi: spadek