Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szykują się podwyżki dla tysięcy emerytów. Padły konkretne kwoty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.01.2024 10:19

Szykują się podwyżki dla tysięcy emerytów. Padły konkretne kwoty

Senior
Pixabay/stevepb

Zdecydowana większość seniorów czeka z niecierpliwością na wieści dotyczące podwyżek świadczeń emerytalnych i rentowych. Znamy już prognozy wzrostu emerytur z ZUS-u, ale zmiany dotyczą także tych, którzy otrzymują pieniądze z KRUS-u. Padły konkretne kwoty. 

Coroczna waloryzacja świadczeń

Co roku odbywa się waloryzacja rent i emerytur. Jest to taka podwyżka, która ma dopasować wysokość świadczenia do sytuacji gospodarczej. Odbywa się zawsze w marcu, a poziom podwyżek zależy w głównej mierze od poziomu inflacji czy też chociażby od średniego wynagrodzenia. Już jakiś czas temu pojawiły się pierwsze wyliczenia dotyczące wzrostu świadczeń w 2024 roku i okazało się, że podwyżki nie będą tak wysokie, jak zapowiadano. Co w takim razie z emeryturami z KRUS? 

Gigant wchodzi na polski rynek. Nowa sieć zaskoczy Polaków

Nie tylko ZUS wypłaca emerytury

Część emerytów otrzymuje pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale to nie jedyna instytucja, która wypłaca emerytury. Niektórzy seniorzy bowiem pobierają swoje świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia (KRUS). Mogą liczyć na nią osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne i opłacały składki na ubezpieczenia społeczne rolników. Te osoby również będą mogły liczyć na coroczną waloryzację, która odbędzie się już marcu. 

Zobacz także: W Polsce zabraknie prądu? Niepokojące doniesienia, samorządowcy złożyli wniosek

Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy pobierający emeryturę z KRUS?

Warto zaznaczyć, że emerytury z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia są wyliczane nieco inaczej. Ich wysokość zależy bowiem od emerytury podstawowej, a nalicza się je indywidualnie dla każdego seniora.

W tym momencie emerytura podstawowa dla rolników wynosi 1429,60 złotych brutto, a po tegorocznej waloryzacji kwota ta może wzrosnąć do 1599,71 złotych brutto. Jak prognozuje dziennik “Fakt”, na rękę emeryci mogą dostać co najmniej 178 złotych więcej.