Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Obniżka cen prądu nadal możliwa. Zostało mało czasu, by złożyć wniosek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.02.2024 14:23

Obniżka cen prądu nadal możliwa. Zostało mało czasu, by złożyć wniosek

Ceny prądu
Iberion

Przez najbliższe kilka miesięcy w dalszym ciągu będą obowiązywały zamrożone ceny prądu. Część osób może skorzystać z podwyższonych limitów zużycia energii elektrycznej. Jest jednak haczyk - termin na składanie wniosków w tej sprawie upływa już wkrótce.

Zamrożone ceny prądu

Ustawa zamrażająca ceny prądu wciąż obowiązuje. Jak przypomina portal fakt.pl, jej obowiązywanie zostało przedłużone do końca czerwca 2024 roku; zasady pozostały bez zmian.

Oznacza to, że dla większości gospodarstw domowych podstawowym limitem zużycia energii elektrycznej pozostaje 1500 kWh. Jeżeli poziom ten nie zostanie przekroczony, cena pozostanie na stałym poziomie. Jest jednak możliwość, aby limit zużycia zwiększyć.

Będzie nowy "podatek węglowy"? Wiadomo, kto zapłaci więcej

Są wyższe limity

W ustawie zamrażającej ceny prądu przewidziano dwa dodatkowe progi zużycia prądu, poniżej których cena pozostaje zamrożona. Pierwszym z nich jest 1800 kWh, które mogą uzyskać gospodarstwa z osobami niepełnosprawnymi. Drugim zaś progiem jest limit 2000 kWh, który przysługuje rolnikom oraz rodzicom min. trójki dzieci z Kartą Dużej Rodziny.

Podstawowy limit jest aktywny przez cały czas. Nie jest konieczne składanie w tym przypadku żadnych wniosków. Dokumenty są jednak konieczne, jeżeli dane gospodarstwo kwalifikuje się do wyższych limitów zużycia prądu.

Jak złożyć wniosek?

Limit zużycia energii elektrycznej można podwyższyć, składając odpowiednie oświadczenie u dostawcy prądu. Wzory dokumentu są dostępne na stronach każdego dostawcy energii. Gospodarstwa domowe, które w zeszłym roku takich oświadczeń nie składały, muszą się pośpieszyć - termin mija bowiem 31 marca. Kto złożył w zeszłym roku, nie musi tego robić drugi raz.

Konieczne będzie również załączenie do wniosku odpowiednich dowodów poświadczających uprawnienia do wyższych limitów zużycia energii. W przypadku osób niepełnosprawnych będzie to odpowiednie orzeczenie (np. o znacznym stopniu niepełnosprawności); rolnicy muszą z kolei przedstawić kopię decyzji o wymierzeniu podatku rolnego, zaś posiadacze Karty Dużej Rodziny - jej kopię.

źródło: fakt.pl

ZOBACZ TAKŻE: Kontrolerzy pukają do mieszkań. Właścicielom grozi wysoka kara