BiznesINFO.pl > Finanse > Niemiecka emerytura po 5 latach pracy. Kwota zaskakuje
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 21.09.2023 19:24

Niemiecka emerytura po 5 latach pracy. Kwota zaskakuje

Pieniądze w walucie euro
Marek BAZAK/East News

Niemiecka emerytura jedynie po pięciu latach pracy jest możliwa, jednak trzeba spełnić ściśle określone warunki. W jakiej wysokości będzie można pobierać świadczenie? Wyjaśniamy.

Niemiecka emerytura po 5 latach pracy

Osoby, które spełniły tzw. okres oczekiwania lub minimalny okres ubezpieczenia mogą co miesiąc otrzymywać przelewy od niemieckiego ubezpieczyciela emerytalnego. Z informacji zza Odry wynika, że aby uzyskać prawo do ubiegania się o niemiecką emeryturę, trzeba opłacać składki przez minimalny okres 5 lat. Jak oblicza się jej wysokość?

Wysokość niemieckiej emerytury po pięcioletnim stażu pracy oblicza się na podstawie wysokości zarobków. Im było wyższe, tym większe składni były odciągane na ustawowe ubezpieczenie emerytalne. To właśnie na ich podstawie określa się zgromadzone punkty zarobkowe. Co trzeba zrobić, by je uzyskać?

5540,25 zł dodatkowej emerytury. Dostają również ci, którzy nigdy nie pracowali

Jak uzyskać prawo do niemieckiej emerytury?

Jeśli w ciągu przepracowanego roku dochody równały się z tymi, na jakie może liczyć przeciętny Niemiec, wówczas otrzymuje się jeden punkt. W tym roku należało zatem zarobić 43 142 euro w zachodnich landach, a na wschodzie 41 967 euro. 

Za każdy zgromadzony na tej zasadzie punkt emerytalny przysługuje tzw. wartość emerytalna. W liczbach to stawki 36,02 euro w zachodniej części Niemiec i 35,34 na wschodzie kraju. Ile zatem dokładnie może wynosić emerytura w euro po 5 latach pracy w Niemczech

Ile wynosi emerytura po 5 latach pracy w Niemczech?

Jeśli pracownik przez 5 lat pracował na zachodzie Niemiec, był zatrudniony legalnie i podlegał obowiązkowym składkom emerytalnym, według wzoru może otrzymać 180,10 euro miesięcznie, czyli zgodnie z aktualnym kursem 831,73 złote.

 Co w przypadku, gdy nie udało się w każdym roku zarobić tyle, ile przeciętny niemiecki pracownik? Zgodnie z kalkulatorem Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalnego wówczas kwota takiej emerytury ulegnie zmianie. W Niemczech nie obowiązuje bowiem minimalna kwota emerytury.

Źródło:  T-online.de, PolskiObserwator.de