Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 5540,25 zł dodatkowej emerytury. Dostają również ci, którzy nigdy nie pracowali
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 20.09.2023 08:03

5540,25 zł dodatkowej emerytury. Dostają również ci, którzy nigdy nie pracowali

pieniadze-gotowka-emerytura-senior
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Od 1 marca br. do końca lutego 2024 roku dodatkowa emerytura wynosi 5540,25 zł brutto miesięcznie. ZUS, KRUS czy inny organ rentowy wypłacają to świadczenie każdemu emerytowi i renciście, który osiągnął konkretny wiek – pieniądze są wówczas przyznawane z automatu. Warto jednak pamiętać, że należą się one również wtedy, gdy senior nie przepracował w całym swoim życiu nawet jednego dnia. Wówczas trzeba zadbać o formalności.

Czym jest świadczenie honorowe i kto je otrzymuje?

Świadczenie honorowe jest historyczną pozostałością systemu zdefiniowanego świadczenia i nie ma uzasadnienia w obecnym systemie. Można tłumaczyć jedynie, że to prezent od państwa za długowieczność. Jednak w praktyce wydatki państwa na pokrycie wydatków związanych ze świadczeniami honorowymi nie są wysokie, a potencjalna likwidacja tego świadczenia mogłaby być negatywnie oceniona przez społeczeństwo – mówi nam dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Dlaczego prezent za długowieczność? Ano dlatego, że emerytura honorowa jest przyznawana tym seniorom, którzy ukończyli 100. rok życia. Organy rentowe, które wypłacają tym osobom normalne emerytury lub renty, mają dostęp do ich danych, więc świadczenie honorowe przyznają z automatu, bez względu na wysokość otrzymywanej emerytury, renty czy innych dodatków finansowych. Z danych ZUS przekazanych nam w połowie lutego br. wynikało, że honorową premię otrzymuje prawie 2,6 tys. Polaków (ważne: dane te nie uwzględniają osób pobierających świadczenia z KRUS lub emerytury mundurowe).

Dodatek węglowy w 2023? Jest odpowiedź ministerstwa Dodatkowe 553,30 zł z ZUS. Potrzebny jeden wniosek

Wysokość dodatkowej emerytury może być różna

Wszystko dlatego, że kwota bazowa świadczenia honorowego ulega zmianie rokrocznie w marcu (stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne), ale dotyczy to tylko nowych stulatków. W praktyce więc seniorzy, którzy świętują wiek życia w terminie od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku, otrzymają dodatkową emeryturę w wys. 5540,25 zł brutto miesięcznie. Raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – wyjaśnia nam ZUS.

Nie trzeba pracować, żeby dostać emeryturę dla stulatka

Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie – tłumaczą urzędnicy i dodają, że do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

Długa historia i… brak podstawy prawnej?

Pierwsze świadczenia honorowe dla stulatków wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób. Natomiast od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie i dodatek do emerytury przyznają: ZUS, KRUS, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

O ile w przypadku ZUS można jeszcze uznać, że jest to świadczenie szczególne przyznawane przez Prezes ZUS, o tyle w przypadku KRUS nie ma żadnej podstawy prawnej do wypłacania tego świadczenia. Zatem pierwszym krokiem powinna być decyzja, czy państwo chce uporządkować ten obszar, czy też dalej realizować fikcję – podkreśla dr Antoni Kolek.