Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważna wiadomość dla emerytów. Przygotujcie się na 4500 zł ekstra z ZUS
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak 20.09.2023 20:48

Ważna wiadomość dla emerytów. Przygotujcie się na 4500 zł ekstra z ZUS

emerytura, emeryci, seniorzy
Pixabay

Od początku września emeryci otrzymują 14 emerytury łącznie ze swoimi świadczeniami. Jednak, co równie istotne, na horyzoncie jawią się jeszcze większe pieniądze. Mianowicie chodzi o waloryzację rent i emerytur. Zatem wkrótce seniorzy otrzymają dodatkowe 4500 zł. Wszystko przez wzrost wynagrodzeń, o czym poinformował Główny Urząd Statystyczny. 

Dobre informacje dla seniorów. Przygotujcie się na dodatkowe pieniądze z ZUS

Jak mówią najnowsze dane GUS, wzrost wynagrodzeń w Polsce w sierpniu tego roku wyniósł aż 11,9 % w porównaniu do poprzedniego roku. Zestawiające te dane z ostatnim odczytem inflacji, przyszłoroczna waloryzacja emerytur wyniesie około 12,48 %. 

Podsumowując. To bardzo dobre wiadomości dla seniorów. Będą oni mogli liczyć na dodatkowe środki finansowe, tak bardzo potrzebne w codziennym funkcjonowaniu. 

Dodatkowe środki mogą wynieść nawet 4500 zł

Wyjaśniamy o co chodzi. Jeśli teraz emeryci otrzymują świadczenie w wysokości 3000 zł brutto, to taka emerytura wzrośnie o 374 zł. Czyli w skali roku mówimy o łącznej kwocie 4500 zł. 

Jeżeli chodzi o emerytów otrzymujących najniższe świadczenie, ich emerytura powinna wzrosnąć do 1786 zł, a to stanowi wzrost o 198 zł, czyli w ciągu roku dodatkowe 2376 zł. Może nie są to olbrzymie kwoty, ale w tak ciężkich czasach każde dodatkowe fundusze są na wagę złota. 

Waloryzacja emerytur może nieco ułatwić życie seniorom

Waloryzacja emerytur jest dla seniorów pewnego rodzaju ratunkiem w czasach wzrostu inflacji i wszechobecnych wysokich cen nawet podstawowych produktów. Każde dodatkowe środki będą bardzo pomocne, zwłaszcza dla emerytów z niższymi świadczeniami. 

Pieniądze z całą pewnością przydadzą się na zakup leków czy chociażby w zrobieniu codziennych zakupów. Wielu emerytów przecież ledwo wiąże koniec z końcem, a dodatkowe pieniądze mogą podreperować domowy budżet.