Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielkie zmiany dla emerytów i rencistów. ZUS podał nowe kwoty
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 20.09.2023 20:25

Wielkie zmiany dla emerytów i rencistów. ZUS podał nowe kwoty

Pieniądze w portfelu
BiznesInfo

Najnowsze dane opublikowane przez GUS pokazują, że inflacja w Polsce nadal jest dwucyfrowa. Polacy na każdym kroku odczuwają drożyznę, a szczególnie ciężko mają emeryci i renciści, którzy muszą  utrzymać się za pieniądze wypłacane im przez ZUS. Chcąc uregulować opłaty za czynsz, rachunki, leki czy raty, muszą oni podejmować się dodatkowych prac. Okazuje się, że od września mogą dorobić mniej.

Nowe limity

Emeryci i renciści mogą dorabiać, jednak muszą mieć na uwadze obowiązujące limity wynagrodzenia. Ich przekroczenie może skutkować ograniczeniem lub zawieszeniem świadczenia wypłacanego przez ZUS. Warto wiedzieć, że od 1 września obowiązują nowe limity dorabiania do emerytury.

5540,25 zł dodatkowej emerytury. Dostają również ci, którzy nigdy nie pracowali

Kogo to dotyczy?

ZUS aktualizuje limity dorabiania do świadczeń co kwartał. Są one wyliczane na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poszczególnych kwartałach roku. Należy mieć na uwadze, że limity dotyczą wyłącznie emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przekroczenie limitów może oznaczać, że Zakład zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

Od 1 stycznia wejdą w życie ważne zmiany. Wielu Polaków czeka znaczny wzrost kosztów.

Czym może skutkować przekroczenie limitów?

Przychód osób, które nie chcą narazić się na zmniejszenie emerytury lub renty, nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 września jest to 4904,10 zł. Wcześniej było to 4987 zł, co oznacza, że pracujący emeryci i renciści mogą dorobić aż o niemal 83 zł mniej niż wcześniej.

Przekroczenie tych limitów może skutkować zawieszeniem lub zmniejszeniem wysokości otrzymywanego świadczenia. Gdy emeryt osiągnie przychód wynoszący ponad 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to Zakład odpowiednio zmniejszy świadczenie.

Natomiast w sytuacji, gdy ten przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie ulegnie zawieszeniu. Uzyskanie miesięcznego wynagrodzenia powyżej 9107,50 zł brutto spowoduje zawieszenie świadczenia.

Tagi: ZUS Emerytura