Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Najwyższa emerytura w Polsce. Pracował 62 lata, nigdy nie był na L4, zgarnia majątek
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 21.09.2023 09:59

Najwyższa emerytura w Polsce. Pracował 62 lata, nigdy nie był na L4, zgarnia majątek

pieniądze
Biznesinfo

ZUS przypomina, że emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem pracownika. Późne przejście na emeryturę może znacząco wpłynąć na wysokość świadczenia. Obecny rekordzista pracował 62 lata, zanim zdecydował o przejściu na emeryturę.

Emerytury Polaków

Powszechny wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po osiągnięciu wieku emerytalnego pracownicy mogą rozwiązać stosunek pracy i złożyć wniosek o emeryturę, rozwiązać stosunek pracy, złożyć wniosek o emeryturę i ponownie zatrudnić się u dotychczasowego lub innego. 

Średnia emerytura w Polsce wynosi niecałe 3,5 tys. brutto. Są jednak emeryci, którym emerytury może pozazdrościć większość pracujących. 

 

Najwyższa emerytura w Polsce

Z danych ZUS wynika, że najwyższą emeryturę w Polsce obecnie otrzymuje senior z Zabrza, który pracował przez 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Miesięcznie dostaje on 43 412 zł brutto emerytury. Co ciekawe mężczyzna przez ten czas ani razu nie wziął zwolnienia lekarskiego. Co ciekawe, miesięcznie otrzymuje on więcej niż premier Mateusz Morawiecki.

Na drugim miejscu uplasował się emeryt z Poznania, który miesięcznie otrzymuje z ZUS 31 726 zł brutto. Wysoką emeryturę otrzymuje również emerytka z Bydgoszczy, której ZUS co miesiąc przelewa 30 844 zł brutto.

Istotny staż pracy

 Wiele osób obawia się, że ich emerytura będzie niska i nie pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb. ZUS przypomina, że o wysokości emerytury decyduje wysokość opłaconych składek. 

— Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę daje nam, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższy emeryturę – wyjaśniła regionalna rzeczniczka ZUS Beata Kopczyńska, cytowana przez PAP.

 

Tagi: Emerytura