Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka wysyła listy. Musisz zrobić jedną rzecz, żeby uniknąć kłopotów
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.09.2023 09:01

Skarbówka wysyła listy. Musisz zrobić jedną rzecz, żeby uniknąć kłopotów

Skarbowka wysyła listy Polakom
BiznesINFO/Domena publiczna

Coraz więcej Polaków przekazuje mediom informacje, że dostają listy od skarbówki. Ich treść jest bardzo niepokojąca - jak się okazuje, odbiorcy mogą mieć poważne kłopoty w związku z otrzymanymi przesyłkami.

Listy ze skarbówki

Na pierwszy rzut oka otrzymanie listu od Urzędu Skarbowego nie powinno nikogo niepokoić. Przesyłka może bowiem dotyczyć jakichś formalności bądź innej papierkowej roboty, którą można dość szybko załatwić.

Jak jednak wynika z doniesień Gazety.pl, przesyłki rozsyłane przez urzędy skarbowe do Polaków coraz częściej są niepokojące. W pierwszym odruchu można nawet odnieść wrażenie, że to nie urząd napisał list, a jacyś oszuści.

Niepokojąca treść

Portal Gazeta.pl opisał za Gazetą Wyborczą historię jednego z Polaków, który taki list dostał. Pracuje on z osobami z problemami kręgosłupa, zaś swoje usługi rozgłasza w mediach społecznościowych.

Mężczyzna nieźle się zdziwił, gdy otrzymał pismo od skarbówki. Jego treść faktycznie jest niepokojąca - jak można bowiem zrozumieć słowa “Urząd Skarbowy ma wiedzę o Pana działalności”? Gdyby nie kolejne zdanie, w którym skarbówka zaznacza aby odbiorca zarejestrował działalność gospodarczą, myśli mogą pójść w zupełnie innym kierunku niż zamierzano.

Prośba o kontakt

Na szczęście w listach nie pojawia się żadna prośba, którą mogliby skierować oszuści. Jak wynika z informacji Gazety.pl, skarbówka, oprócz wyartykułowania konieczności rejestracji działalności gospodarczej, prosi również o odpowiedź i kontakt, a także ostrzega o dalszym monitoringu. Brak odpowiedzi może doprowadzić do przeprowadzenia kontroli.

W wypowiedzi dla Gazety Wyborczej, doradca podatkowy Bartosz Mazur zaznaczył, że najczęściej skarbówka po prostu monitoruje portale społecznościowe (Facebook, Twitter) i platformy sprzedażowe (Allegro, OLX). Ponieważ Polacy są tam bardziej widoczni, fiskus może ich w łatwy sposób namierzyć i ustalić, czy prowadzą działalność gospodarczą i płacą podatki.

Co na temat listów mówi Krajowa Administracja Skarbowa? W stanowisku cytowanym przez Gazetę.pl zaznaczono, że listy nie są wysyłane masowo do Polaków, a tylko do osób podejrzanych o prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej. KAS wskazała również, że liczba kontroli maleje i nie trzeba się ich bać - od 2008 do 2022 roku liczba kontroli skarbowych spadła o 128 tys.