Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy nie mogą się nachwalić Polski. Mówią o "polskim cudzie gospodarczym"
Radosław Święcki
Radosław Święcki 12.04.2021 02:00

Niemcy nie mogą się nachwalić Polski. Mówią o "polskim cudzie gospodarczym"

Niemcy znów chwalą Polskę
pixabay.com/Belexion

Niemcy znów chwalą Polskę. W materiale zaprezentowanym w serwisie informacyjnym telewizji ZDF podkreślono, że nasza gospodarka nadzwyczaj dobrze radzi sobie z kryzysem spowodowanym pandemią.

  • Jedna z największych niemieckich telewizji chwali polską gospodarkę

  • Na co zwrócono uwagę w materiale

  • Co według stacji ma być wyzwaniem dla Polski w najbliższych latach

Niemcy znów chwalą Polskę

Niemieckie media znów chwalą Polskę. Niedawno informowaliśmy o materiale jednego z niemieckich korespondentów, który chwalił proces szczepień w Polsce, tymczasem w telewizji ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen), czyli drugim programie niemieckiej telewizji publicznej ukazał się materiał chwalący polską gospodarkę.

W materiale, jak podaje Polska Agencja Prasowa, podkreślono, że polska gospodarka w porównaniu z gospodarkami pozostałych państw unijnych radzi sobie nadzwyczaj dobrze z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. Jak wskazano, to efekt tego, że w mniejszym stopniu bazuje ona na turystyce czy usługach - czyli obszarach szczególnie dotkniętymi skutkami pandemii - a bardziej na produkcji przemysłowej.

Niemiecka telewizja zwróciła również uwagę, że polski rząd przeznaczył duże fundusze na wsparcie przedsiębiorstw poszkodowanych obostrzeniami.

Nawiązano również do niedawnych danych Eurostatu, z których wynika, że stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa w Unii Europejskiej. Europejski urząd statystyczny podał w zeszłym tygodniu, że w lutym bezrobocie w naszym kraju wyniosło 3,1 proc., podczas gdy przeciętna stopa bezrobocia w krajach unijnych wyniosła 7,5 proc. Polska wyprzedziła utrzymujące się przez dłuższy czas na czele rankingu Czechy, gdzie bezrobocie osiągnęło poziom 3,2 proc.

W materiale zacytowano Konrada Pokutyckiego, prezesa zarządu firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., polskiej spółki-córki koncernu BSH Bosch and Siemens największej firmy w branży AGD w Polsce i Europie (na potrzeby materiału reporterzy stacji odwiedzili polskie zakłady niemieckiego Boscha), który podkreśla, że w czasie epidemii Polacy przestali wydawać pieniądze np. na wycieczki zagraniczne, a przeznaczają je na np. na zakupy sprzętu gospodarstwa domowego.

W materiale podkreślono również m.in., że projektem o szczególnym znaczeniu dla Polski jest transformacja energetyczna, czyli odejście od węgla w kierunku odnawialnych źródeł energii.

Niemcy mówią o "polskim cudzie gospodarczym" i pisaniu "wyjątkowej historii sukcesu"

PAP zwraca uwagę, że materiał ZDF to kolejny w ostatnim czasie pozytywny głos niemieckich mediów odnośnie kondycji polskiej gospodarki. Agencja przywołuje tekst "Polski mały cud gospodarczy" największej gazety gospodarczej w kraju naszych sąsiadów "Handelsblatt".

W opublikowanym w lutym tekście podkreślono, że Polska gospodarka w czasie pandemii przechodzi przez kryzys tak łatwo, jak żadne inne państwo Unii Europejskiej. Przypomniano też, że nasz kraj jako jedyny przeszedł suchą stopą przez kryzys, który wybuchł w 2008 roku po upadku banku Lehman Brothers.

Agencja przypomina również tekst dziennika "RheinischePost", w którym napisano: "Polska pisze swą wyjątkową historię sukcesu po komunizmie nawet w czasach pandemii". W publikacji zwrócono uwagę m.in. na rekordowy eksport do Niemiec i niskie bezrobocie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]