biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie dopełnisz obowiązku, stracisz prawo jazdy. UE zmienia przepisy, ci kierowcy będą mieć pod górkę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.05.2025 12:40

Nie dopełnisz obowiązku, stracisz prawo jazdy. UE zmienia przepisy, ci kierowcy będą mieć pod górkę

ulica, samochody
Fot. zdrsoft/Pixabay

Posiadanie prawa jazdy to przede wszystkim ogromna wygoda i niezależność.  Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego swojej codzienności. Unia Europejska planuje wprowadzić nowe regulacje, które zrewolucjonizują przepisy. Okazuje się, że część kierowców może czekać nawet utrata prawa jazdy. Co konkretnie chce zmienić UE? Wyjaśniamy.

Jazda autem to dla wielu Polaków nieodłączny element życia codziennego

Zdecydowana większość osób posiadających prawo jazdy nie wyobraża sobie bez niego życia. Ten przywilej nie tylko ułatwia nam podróżowanie, ale przede wszystkim umożliwia wielu osobom dojazd do pracy czy załatwienie codziennych spraw. Dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów może otrzymać każdy, kto mieszka w Polsce co najmniej 185 dni i osiągnął odpowiedni wiek. W przypadku kategorii B jest to 18 lat.

Aby uzyskać prawo jazdy, konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków oraz dopełnienie niezbędnych formalności. Przede wszystkim przyszły kierowca musi udać się do lekarza, który wykonuje odpowiednia badania. Ich celem jest stwierdzenie, czy dana osoba może kierować pojazdami. Konieczne jest również złożenie stosownych dokumentów w odpowiednim urzędzie, a następnie przystąpienie do kursu i zdanie egzaminów.

EN_01546126_0001.jpg
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News
Dorota Sierakowska, Adam Glapiński, Krzysztof Paszyk
Rządowy program do kosza? Dorota Sierakowska dla BiznesInfo: „Pojawiają się głosy krytyki”
Kurierzy InPostu stracili cierpliwość. Na biurko Rafała Brzoski trafił list Nie pralka ani lodówka. Największy "pożeracz prądu" czai się gdzie indziej. Przez to dopłacasz 700 zł

Unia dąży do "wizji zero" na drogach. Szykują się duże zmiany dla kierowców

Posiadanie prawa jazdy i jazda autem wiążą się również z pewnym niebezpieczeństwem. Media nieustannie informują o wypadkach i kolizjach drogowych. Unia Europejska planuje wprowadzenie zmian, których efektem ma być osiągnięcie tzw. “wizji zero”. UE chce radykalnie zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych poważnych urazów na drogach. 

W praktyce oznacza to niemal zerową śmiertelność na drogach Unii Europejskiej. Obecnie każdego roku ginie na nich ponad 20 tysięcy osób. Do 2030 roku ta liczba ma się zmniejszyć o połowę, a w 2050 roku ma być niemal równa zeru. Cel UE, jakim jest osiągnięcie “wizji zero”, będzie wiązał się z wprowadzeniem dużych zmian w przepisach. 

ZOBACZ TAKŻE: Wybory prezydenckie a zwolnienie lekarskie. Wiemy, czy można iść głosować na L4

Część kierowców straci prawo jazdy?

Dane pochodzące z najnowszego raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wskazuje, że osoby w wieku 60 lat i więcej spowodowały 3866 wypadków, w których zginęło 339 osób, a 4327 osób zostało rannych. Choć nie ma określonego wieku, w którym powinno się przestać jeździć autem, to z wiekiem u większości ludzi obniża się sprawność psychofizyczna. To z kolei naraża na większe ryzyko wypadków.

Komisja Europejska wyszła z propozycją, by kierowcy powyżej 70. roku życia stawiali się na badania lekarskie co 5 lat. Nie stawienie się na nie lub negatywna opinia specjalisty skutkowałyby utratą prawa jazdy. Posłowie PE nie zgodzili się z tym pomysłem, by uniknąć dyskryminacji seniorów. W związku z planem poprawy bezpieczeństwa na drogach UE, zostaną jednak wprowadzone nowe przepisy.

W unijnej dyrektywie pojawił się zapis, określający, że przed wydaniem prawa jazdy we wszystkich państwach członkowskich konieczne będą badania lekarskie lub badania przesiewowe oparte na samoocenie. W praktyce będzie to oznaczać, że kierowca sam określi swoją zdolność do prowadzenia pojazdów. PE pozwolił krajom UE samodzielnie decydować, czy samoocena jest wystarczająca, czy też konieczne jest badanie lekarskie.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: