Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Miliardy euro z UE dla Polski czekają na odblokowanie. Nie chodzi tylko o KPO
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 31.10.2023 21:21

Miliardy euro z UE dla Polski czekają na odblokowanie. Nie chodzi tylko o KPO

Donald Tusk
Flickr, European Parliament

Niedawno Donald Tusk udał się do Brukseli, gdzie odbył dwa ważne spotkania dotyczące europejskich funduszy. Wziął również udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej. Media podają, że w przypadku utworzenia rządu, szef PO będzie walczył nie tylko o pieniędze z KPO, bo zablokowanych środków jest więcej.

Miliardy euro dla Polski

Jak podkreśla serwis money.pl, gdy w mediach jest mowa o unijnych pieniądzach, uwaga wszystkich skupia się na funduszach z Krajowego Planu Odbudowy. Należy mieć na uwadze, iż na szali są również pieniądze z Funduszu Spójności. Co więcej, nie są to małe pieniądze.

Nadchodzą zmiany dla wszystkich pacjentów. Od 1 listopada nowe uprawnienia lekarzy i wiele więcej

Nie tylko KPO, jest jeszcze Fundusz Spójności

Fundusz Spójności to 76 mld euro z unijnego budżetu na lata 2021-2027. Serwis podkreśla, że na chwilę obecną Polska korzysta jedynie z zaliczek na kwotę 8,4 mld zł. Maria Murawska, menedżer doradztwa europejskiego w firmie Grant Thorton, w rozmowie z money.pl powiedziała, że ze środków z Funduszu Spójności finansowane są programy regionalne i ogólnokrajowe. Dodała, że te pieniądze nie zostaną wypłacone do czasu, aż Polska nie spełni wszystkich warunków horyzontalnych, czyli takich, które muszą być spełnione przez każde państwo chcące korzystać z eurofunduszy.

Podnieśli ważne świadczenie dla emerytów o 1000 zł. Pierwsze wyższe przelewy już na kontach.

Polska musi podjąć konkretne kroki

Jakie konkretnie kroki powinien podjąć polski rząd? Money.pl podaje, że chodzi przede wszystkim o zagwarantowanie przestrzegania zapisów Karty Praw Podstawowych, w tym również np. uniezależnienia sądownictwa. Co istotne, to do Polski będzie należeć konieczność zawiadomienia Komisji Europejskiej, w jaki sposób nowa władza będzie realizować wymagane warunki.