Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podnieśli ważne świadczenie dla emerytów o 1000 zł. Pierwsze wyższe przelewy już na kontach
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.10.2023 08:40

Podnieśli ważne świadczenie dla emerytów o 1000 zł. Pierwsze wyższe przelewy już na kontach

pieniadze-portfel-kalendarz-gotowka
Biznesinfo

W ciągu ostatniej dekady znacząco wzrosła liczba emerytów. W 2013 roku ZUS wypłacał świadczenia emerytalne niecałym 5 mln osób, a pod koniec 2022 roku było to już 6 mln 65 tys. W zależności od wieku i sytuacji życiowej polskim seniorom przysługują różne dodatki do rent i emerytur. W lipcu rząd zdecydował o podniesieniu kwoty jednego z takich świadczeń o ponad 1000 zł. Pierwsze korzystniejsze przelewy pojawiły się na kontach beneficjentów już we wrześniu – informuje Interia Biznes. O jakie dodatkowe świadczenie chodzi?

Podwyżka ważnego świadczenia już za nami

W lipcu przyjęto ustawę zwiększającą o ponad 1000 zł wysokość świadczenia pieniężnego dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Nie jest to nowy dodatek – wprowadzono go bowiem w marcu 2015 roku, jeszcze za rządów koalicji PO-PSL.

Rząd PiS buduje Polskę opartą o solidarność. A tej dzisiejszej Polski nie byłoby bez dziedzictwa Solidarności, które reprezentują działacze opozycji antykomunistycznej. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im wielu lat walki, więzienia, pobicia przez znanych i nieznanych sprawców. Dzięki nim żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju – napisał wówczas na swoim Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Do 31 marca ZUS wypłaca 1269 zł. Trzeba złożyć wniosek W PRL-u każdy mógł mieć podobną monetę. Dziś 10 groszy jest warte majątek

1588,44 zł specjalnego dodatku. Komu należą się te pieniądze?

Na praktyczny rezultat lipcowego głosowania seniorzy musieli poczekać do września – wówczas po raz pierwszy trafiły do nich wyższe o ponad 1000 zł świadczenia. Jeszcze w wakacje posiadacze statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych otrzymywali na konto dodatkowe 565,67 zł miesięcznie. Teraz świadczenie wynosi 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile minimalna emerytura i będzie każdego roku waloryzowane. Kwota ta jest wolna od podatku i nie jest wliczana do dochodu wyliczanego na potrzeby pomocy społecznej.

Do otrzymania omawianego świadczenia nie wystarczą ciężkie wspomnienia z PRL-u. Konieczne jest bowiem posiadanie wskazanego wyżej statusu, potwierdzonego decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Razem z wypełnionym kwestionariuszem były działacz opozycji antykomunistycznej lub osoba represjonowana z powodów politycznych dostarcza:

  • swój życiorys,
  • decyzję administracyjną Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w sprawie spełniania określonych warunków lub dokument potwierdzający nadanie Krzyża Wolności i Solidarności,
  • wszelkie dokumenty, zaświadczenia, pisemne oświadczenia świadków potwierdzające działalność opozycyjną bądź podleganie represjom z przyczyn politycznych.

Świadczenie pieniężne przyznaje, w drodze decyzji administracyjnej, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek osoby o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych – czytamy na stronie kombatanci.gov.pl.

Dodatek dla opozycjonistów. Ile osób go dostaje?

Z informacji Interii Biznes wynika, że w 2021 roku było to ok. 15 tys. ludzi. Z oczywistych przyczyn grono beneficjentów będzie z roku na rok coraz to mniejsze.